Evaluation of growth and yield of purple coneflower (Echinacea purpurea L.) in response to biological and chemical fertilizers
Biyolojik ve inorganik gübrelerin Echinacea purpurea'da herba ve kök verimleri ve kaliteye etkileri
- Tez No: 438004
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KIRICI, YRD. DOÇ. DR. LEİLA TABRİZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Ekinezya (Echinaceae purpurea L) bir süs-ilaç bitkisi olarak Asteraceae familayasına ait olup, uzun zamanlardan beri geleneksel ve modern tıpta kullanılmaktadır. Ekinezya'nın miktar ve kalite verimi üzerine biyolojik ve kimyasal gübrelerin etkisi iki yıl süre ile araştırılmıştır. Tahran Üniversitesinin Bahçe Bitkileri ve Peyzaj Bölümüne ait araştırma alanında, 2011-2012 ve 2012-2013 yıllarında Tesadüf Bloklar Deneme Deseninde üç tekrarlamalı olan araştırmada; Kontol (sıfır gübre), kimyasal gübre (NPK), Azot-sabitleme bakterileri (Azotobacter chrococum ve Azospirillum lipoferum), Çözülmeyen fosfat çözen bakteriler (Pseudomonas fluorecesn), Mikoriza aşılayıcısı (Glomus intraradices), üç bakteri karışımı ve üç bakteri ile mikoriza karışımı kullanılmıştır. Araştırmada; üç farklı gübre ile mikoriza uygulamalarında, kontrole göre; kuru herba verimi, kuru kök verimi ve bitkideki çiçek sayısı gibi bazı önemli özelliklerde sırasıyla %40.42, %60,02 ve %65.68 artış olmuştur. HPLC sonuçlarına göre Catechin oranı her iki yılda da herbada yüksek olup, en iyi sonuçlar kontrolün yanısıra, AL ve AC uygulamalarından alınmıştır. Cafeic asit, Chlorogenic asit ve Epicatechin oranları birinci yılda herbada yüksek olup, genellikle kontrol, AC ve AL uygulamalarında yüksek olmuştur. Ferulik asit oranı birinci yılda herbada yüksek olup, genellikle PF ve GI uygulamalarında yüksek olmuştur. Quercetin oranı birinci yılda kök de yüksek olup, genellikle AC uygulamasında yüksek olmuştur.
Özet (Çeviri)
Purple coneflower (Echinacea purpurea L.) is an ornamental-medicinal plant, which belongs to Asteraceae family. It has long been used as a long time in herbal medicine. In order to study the effects of biological and chemical fertilizers on quantitative and qualitative yields of purple coneflower, an experiment was conducted at Research Station for Department of Horticultural Science and Landscape, University of Tehran, Karaj, Iran, in 2010-2011 and 2011-2012. The trial was arranged based on a randomised complete block design, with eight treatments and three replications per treatment. Treatments included (1) control (no fertilizers); (2) nitrogen-fixing, (3) bacteria: Azospirillum lipoferum, (4) Azotobacter chrococum; (5) phosphorus solubilising bacterium Pseudomonas fluorecens; (6) Glomus intraradices inoculum; (7) the mixture of the three bacteria; and (8) the mixture of the three bacteria plus the mycorrhizal inoculum. In this study, the mixture of the three bacteria + the fungus improved such important parameters as dry weight of shoots, root dry weight, and number of inflorescences per plant by 40.42%, 60.02%, and 65.68%, respectively (compared to those of the control). According to the results of HPLC, Catechin content was the high at herbage both two years, in addition to the best results have been taken from the AL and AC with the control. Cafeic acid, Chlorogenic acid and Epicatechin contents were higher during first year of the herbage and generally control, AC and AL implementations have been high. Ferulic acid was high in the herbage during first year and generally high values were obtained from PF and GI applications. Quercetin content was high root part of plant during first year with AC application.