Determinant ve indeterminant susamların (Sesamum indicum L.) verim ve verim komponentleri bakımından değerlendirilmesi
Evaluation of determinate and indeterminate sesame (Seamum indicum L.) genotypes for yield and yield components
  1. Tez No: 88143
  2. Yazar: SELÇUK ÖZERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÇAĞIRGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı determinant ve indeterminant özellik bakımından açılma gösteren F2 ve F3 populasyonlarmda ve durulmuş hatlardan oluşan verim denemelerinde, iki büyüme tipindeki bitkileri verim ve verim komponentleri bakımından karşılaştırmaktır. dt45 geni içeren populasyonlardan tek bitki seleksiyonuyla geliştirilen F5 kademesindeki ileri hatlar ile, bu populasyonlardan seçilen tek bitkilerin yerli çeşitlerle melezlenmesinden oluşan 45 adet F2 populasyonu, ayrıca ileri hatlardan oluşan üç ayrı verim denemesi Tesadüf Blokları Deneme Deseninde iki tekerrürlü olarak 1996 yılında ekilmiştir. 1997 yılında kapsül sayısı bakımından F2 populasyonundan seçilen üstün özellikte toplam 90 adet determinant, 90 adet indeterminant tip tek bitkiler, ayrıca ileri hatlardan oluşan verim denemelerinden ümitli görülen determinant tip hatlar seçilerek tek bir verim denemesi halinde ekilmiştir. F2 generasyonunda tek bitki verimi bakımından 3 determinant tip populasyon indeterminant populasyonunu geçerken, F3 generasyonunda 12 determinant tip alt populasyon indeterminant populasyonu geçmiştir. F2 ve F3 generasyonlarında L.T.15 ve 6xMug determinant populasyonları tek bitki verimi yönünden aynı populasyondan seçilen indeterminantları geçmişlerdir. Verim denemelerinde 5-27/1 ve T.B-11 hatları kapsül sayısı bakımından kontrolü geçmiştir. T.B-9 hattı 1996 yılında kontrolü geçmiş, 1997 yılında ise üst sıralarda yer almıştır. Bu hatlar verim bakımından her iki yılda üst sıralarda yer almışlardır. ANAHTAR KELİMELER : Sesamum indicum L., determinant, indeterminant, verim ve verim komponentleri, populasyon, büyüme tipi
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate yield and yield components of plants with determinate and indeterminate growth habit in the F2 and F3 generation and also in the advanced sesame lines. F5 plants containing det45 gene and local varieties were hybridized. In 1996 45 F2 population derived from this hybridization were planted by using advanced lines, 3 separate yield trials were conducted in Randomized Complete Block Design (RCBD) with 2 replication. In 1997, 2 determinate and 2 indeterminate plants with the better characteristics in number of capsules of 45 segregated populations each were selected as a total of 180 plants and planted in 180 rows. Besides, a set of yield experiments formed in 1996 was planted as a main crop in the RCBD. with 2 replications. In the F2 generation, yields of the three determinate populations singled out were superior to the indeterminate populations. Whereas, in the F3 generation, 12 determinate sub populations showed better performance than indeterminate populations In both generations, determinate populations of L.T.15 and 6xMug yielded more, than the indeterminate population in the same populations. The number of capsules of 5-27/1 and T.B-11 determinant lines was higher than that of the check variety. TB-9 determinate line produced more capsules than Muganli-57 in 1996 while the same determinate line had the number of capsules close to that of the superior lines In 1997. These three determinate lines displayed good performance in seed yield in 1996 and 1997. KEYWORDS : Sesamum Indicum L., determinate, indeterminate, yield and yield components, growing habit.