Faz değiştiren malzemelerin paketlenmesinde kullanılmak üzere geliştirilmiş yüksek ısıl iletkenlikli polietilenterefitalat polimeri sentezi
Synthesis of highly thermal conductive polyethylene terephthalate polymer to use as packging material of phase change materials
  1. Tez No: 438003
  2. Yazar: ENGİN KÜÇÜKALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME ÖMÜR PAKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada Faz Değiştiren Maddelerin (FDM) paketlenmesinde de kullanılabilecek, ısıl değişimlere hızlı cevap verebilmesi için ısıl iletkenliği arttırılmış Polietilen Terefitalat (PET) sentezlenmesi amaçlanmıştır. FDM'ler geniş sıcaklık aralıklarında ısıl enerji depolanması ve tekrar kazanılması amacıyla sıkça kullanılan malzemelerdir. Faz değişiminin kontrollü olarak yapılabilmesi, kolay taşınması ve saklanması için paketleme malzemesi içerisinde muhafaza edilirler. Paketleme malzemesinin korozif ve toksik olmaması, kolay bulunur ve ucuz olması gereklidir. PET, paketleme endüstrisinde sıkça kullanılan bir malzemedir. Mevcut kullanım alanlarına yeni bir alan daha eklenmesi, büyümekte olan PET endüstrisine katkıda bulunacaktır. Ayrıca, FDM'lerin paketlemesinde kullanılabilir malzemelerin çeşitliliğinin arttırılması ile yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım kolaylığı sağlanarak enerji verimliliğinin arttırılması amaçlanmıştır. PET'in ısıl iletkenliğinin arttırılması için kütlece %0,1 - %0,5 ve %1 oranlarında grafen ve polipirol eklenmesi şeklinde iki farklı metot denenmiştir. Son üründe elde edilen katkılı PET'in ticari yapılabilirliği göz önünde bulundurularak katkılar polimerizasyon esnasında, esterleşme reaksiyonu sonunda eklenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Grafenli PET karışımlarının polimerizasyon ortamında polimerin istenilen özelliklerine etki etmeden hazırlanabileceğini göstermektedir. Çalışma sonucu elde edilen malzemelerin ısıl iletkenliğinin tespiti için iki farklı metot kullanılmıştır. Kütlece %1 Grafen eklenmesinin polimerin radyal ısıl iletkenliğini 0,28 W/mK 'den 0,48 W/mK 'e arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to synthesize Polyethylene Terephthalate (PET) polymer with enhanced thermal conductivity that could be utilized as packaging material in phase change material (PCM) applications for fast thermal response. PCM's have long been studied and found applications for purposes of thermal energy storage and/or recovery, in a wide temperature range. PCMs needs to be contained in an appropriate packaging material for controlled phase transition, ease of transportation and storage. The packaging material should be non- toxic, non-corrosive, easily available and cheap. PET polymer has long been utilized as packaging material in various industries. This study will improve growing PET industry by adding a new field to existing applications. In addition,, by increasing the variety of materials that can be used in PCM packaging, ease of utilization of renewable energy sources and increasing energy efficiency can be achieved. For this purpose, two methods of increasing thermal conductivity by adding 0,1%, 0,5% and 1 % (w/w) of polypyrrole and graphene to PET were tested. The additives were introduced into polymer synthesis environment, right after the esterification stage. This issue is important for simplicity and applicability advantages for mass production and commercialization. It was shown that this route has no drawback for the aspects of either polymerization process or physical properties of final product. The thermal conductivity of produced composites was tested with two different methods. The results revealed that it is possible to produce PET-Graphene composite easily during polymerization reaction and the thermal conductivity could increase up to 0,48 W/mK with only 1 % Graphene, while PET itself thermal conductivity is 0,28 W/mK.