Kadınlarda pozitif psikolojik sermaye – kariyer algısı ilişkisi: Eskişehir ilindeki siyasi partiler örneği
Relationship between women's positive pshychogical capital and career perception: Political parties in Eskisehir
  1. Tez No: 438201
  2. Yazar: AYÇA GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇİĞDEM KIREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Pozitif psikolojik sermaye bireylerin kim olduğu ve bireysel gelişimin ardından kim olabileceğini konu edinen bir kavramdır. İyimserlik, umut, dayanıklılık, öz-yeterlilik alt boyutlarını kapsayan pozitif psikolojik sermaye, örgütlerin ve bireylerin gelişimine büyük katkılar sağlayacak potansiyele sahiptir. Bu araştırmanın amacı siyasi platformda yer alan kadınların pozitif psikolojik sermayelerinin bileşenleri ile kariyer algıları arasında bir ilişki olup olmadığının incelenmesidir. Buna ek olarak demografik değişkenlerin bu değişkenlerle olan ilişkisinin de değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Pozitif psikolojik sermaye ile siyasi parti üyesi kadınların kariyer gelişimlerini nasıl algıladıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla Eskişehir ilinde siyasi parti üyesi olan 135 kadın ile anket çalışması yapılmıştır. Psikolojik Sermaye Ölçeği ve kariyer algısını ölçmeye yönelik sorular kullanılarak yapılan araştırmanın verileri, istatiksel analizler yoluyla demografik değişkenler, pozitif psikolojik sermaye alt boyutları ve kariyer algısı arasındaki ilişkiler açıklanmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmaların sonuçlarına göre pozitif psikolojik sermayenin tüm alt boyutlarının; kadınların üyesi oldukları siyasi parti içindeki kariyer algıları ile pozitif yönlü ve orta şiddetli ilişkisi olduğu görülmüştür. Bununla birlikte söz konusu alt boyutların; kadınların genel olarak siyasi platformdaki kariyer algılarını etkilemediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Positive psychologic capital is a term defining who the individuals are and who might be behind the personal development. Positive psychologic capital including sub-dimensions as optimism, hope, endurance, self-sufficiency has the potential to make a great contribution to personal development. The purpose of this research is to study if there is a relation between components of the positive pyschologic capital and career perception of the women in political platform. In addition to this, the research aims to evaluate the relation between demographic variables and these variables. A questionnaire study has been carried out with 135 woman members of political parties in Eskişehir, to examine the relation between positive psychologic capital and their career perception. It is intended to explain the datum of the research carried out by using Psychologic Capital Scale and questions intended to evaluate career perception, demographic variables through statistical analysis, the relation between sub dimensions of positive psychological capital and career perception. According to the results of the studies, there is a positive and mild relation between all sub dimensions of positive psychologic capital and career perceptions in political parties where women are members. Besides, it is observed that the sub dimensions in question do not effect women's career perception in political platform in general.