Pozitif psikolojik sermaye bağlamında hizmet sektörlerinde kadın işgücünün iş tatminini etkileyen faktörler: Çanakkale ili örneği
Factors that effect women's job satisfaction in services industrial with respect to positive psychological capital: The case of Çanakkale province
- Tez No: 448298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TOPKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kadınların çalışma hayatına girip emeklerinin karşılığı olan ücret ile çalışmaları sanayi devrimine dayanmaktadır. I. ve II. Dünya Savaşları ile iş gücünü oluşturan erkeklerin orduya katılmaları ile de hız kazanmıştır. Erkeklerin orduya katılmalarıyla çalışma hayatına daha köklü adımlar atan kadın işgücü, bundan sonra çalışma hayatının her alanında var olmaya başlamıştır. Böylece kadının ailedeki rolünün yanında, iş gören rolü de oluşmuştur. İş yerlerinde ve evde ayrı ayrı mesai harcamak durumunda kalan kadının, erkek çalışana nazaran iş hayatından beklentileri farklı olmaktadır. Ücret çalışma hayatına katılımda kadının başlıca motivasyonudur. Evli ve çocuklu kadınlar evlerinde ev işleri ve çocuklarının bakımından sorumlu olduklarından ve evde çalıştıklarından iş hayatına girmeleri ücretin yüksekliğine bağlı olacak ve ücret ne kadar yüksek ise işe girme oranları da artacaktır, aynı şekilde günümüzde kadınlar iş yerlerinin evlerine uzaklıklarını dahi düşünmek durumunda kalıp, işe girme tercihlerini bu yönde de belirlemektedirler. Bunun yanı sıra, kadınların daha az okutulması, erken yaşta evlenip fazla çocuk sahibi olması, iş hayatına atıldığında ise cinsiyet ayrımcılığı, psikolojik veya cinsel taciz ve yıldırma ile karşı karşıya kalabilmektedirler ki kadın zaten ev ve iş yerindeki rollerinin çatışmasıyla iç dünyasında zorluklar yaşamaktadır. Çalışmada geçmişten günümüze kadın istihdamı ele alınırken, çalışan kadının iş tatminini etkileyen faktörler ile karşılaştıkları sorunlar incelenmektedir. Son olarak hizmetler sektörlerinde kadın işgücünün iş tatminini etkileyen faktörler ve pozitif psikolojik sermaye arasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma kapsamında anket görüşmeleri ile bu yönde veriler alınmıştır. Araştırma sonuçları Çanakkale ilinde hizmet sektörlerinde çalışmakta olan kadın istihdamının iş tatmin oranlarındaki farklılığı ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Women's participation into worklife and earn their living find its roots in the industrial revolution. It accelerated with the World Wars I and II due to the exit of men from the several industries. Women stepped into the worklife to a great extent after these events and they started to appear every part of worklife. Therefore women become workers in addition to their roles as housewives. Women have different demands in the worklife compared to men as they have to work both in the workplace and domestically. Wages are primary motivation for women because of their roles at homes such as taking care of the babies and doing housework. Already working women domestically enter the labor market due to wage motivation. On the other hand domestic work even limit mobility of women. Today women consider the proximity of their houses to work in a job. Besides, education levels of women, early marriages, gender inequality, psychological and sexual harassment are all problems that women face. Women have difficulties with respect to their inner lives due to the problems that they face in their domestic and worklife. The study discusses the employment issue of women from past to today and the problems that they face. Finally the study also includes a research about the factors that affect their job satisfaction levels and their relationship with the positive psychological capital.