Kadın çalışanların kariyer engellerini algılamada psikolojik sermayenin etkisi: Otomotiv sektöründe bir uygulama
The effect of psychological capital on overcoming career barriers of female employees: An example in the automotive sector
  1. Tez No: 616442
  2. Yazar: EMİNE ŞEYMA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE HALİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, kadınların kariyer engelleri ile psikolojik sermayenin alt boyutları olan umut, iyimserlik, öz yeterlilik ve dayanıklılık arasındaki ilişkiyi inceleyerek psikolojik sermayenin kadınların kariyer engellerini algılamada bir etkisi olup olmadığını görebilmektir. Araştırma için gerekli veriler, Kocaeli'de olan Otomotiv Sektörü'ndeki kadın çalışanlardan anket yoluyla elde edilmiştir. Kariyer engellerini ölçmek için Women As Manager Scale (WAMS) kullanılmıştır. Bu ölçek 1989 yılında Eker tarafınfan Türkçe'ye çevrilerek uyarlanmıştır. Psikolojik sermaye için ise Luthans vd.,(2007a,2007b) tarafından geliştirilen likert ölçeği olan“Psikolojik Sermaye Ölçeği (Pyscap Questionnare-PCQ)”kullanılmıştır. Hazırlan anket formlarının kariyer ölçeği ve psikolojik sermaye ölçeği bölümlerinde kullanılan kodlama“1=Hiçbir Zaman”,“2=Çok Seyrek”,“3=Ara Sıra”,“4=Sık Sık”,“5=Her Zaman”olacak şekilde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi otomotiv sektöründe çalışan kadınlardan seçilen 156 kadın çalışandan oluşmaktadır. Araştırmaya ait hipotezleri test etmek için ilk olarak güvenilirlik ve geçerlilik analizleri ele alınmıştır. Sonrasında ise faktör analizi ölçeklere uyarlanmıştır. Kariyer engelleri ve psikolojik sermaye arasındaki ilişkiyi ölçmek için regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre psikolojik sermaye ve alt boyutlarının, kadınların kariyer engellerine ilişkin algılarında pozitif bir kısmi etkisinin olduğu görülmüştür. Bu araştırmanın bulguları özellikle otomotiv sanayide faaliyet gösteren kadınlar üzerinde yapılmış ilk çalışma olması yönünden uygulama açısından değerli ipuçları taşıyarak, literatüre önemli bir katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between career barriers and of women and sub dimensions psychological capital hope, optimisim, self efficancy and resilience to see whether psychological capital has an impact on women's career barriers. The data required for the research was obtained from the survey of female employees in the Automotive Sector in Kocaeli. Women As Manager Scale (WAMS) was used to measure career barriers. This scale was translated into Turkish by Eker in 1989 and adapted. For the psychological capital, Pyscap Questionnare-PCQ which is the likert scale developed by Luthans etc (2007a, 2007b). was used. The coding used in the career scale and psychological capital scale sections of the questionnaire forms was made as“1 = Never”,“2 = Very Rare”,“3 = Occasional”,“4 = Frequently”,“5 = Always.”The sample of the study consists of 156 female employees selected from the women working in the automotive sector. In order to test the hypotheses of the research, firstly, reliability and validity analyzes were considered. Afterwards, factor analysis was adapted to the scales. Regression and correlation analyzes were performed to measure the relationship between career barriers and psychological capital. According to the analysis results, research show that there is positive and partial relationship between perceptions of the women employees related with their career barriers and their psychological capital. The findings of this research make an important contribution to the existing literature contribution to the existing literature and organizations in automotive industry. On the other hand it is the first study in this scope.