Rekabet gerilimini etkileyen unsurlar üzerine Türkiye iç hat havayolu taşımacılığı pazarında bir uygulama
A study of factors that affect competitive tension an application in Turkish domestic air transportation market
- Tez No: 438223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER GEREDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Rakip analizi, pazar içerisinde yer alan firmaların her birinin farklı kaynak donatımlarına sahip olduğu ve rekabet halinde olunan pazarların da farklı özellikler gösterdiği varsayımlarından hareketle oluşturulmuş bir analiz aracıdır. Buna göre, pazar içerisinde yer alan firmaların kaynakları ve firmaların rekabet halinde olduğu pazarlar da kendi içerisinde farklılıklar gösterecektir. İşte bu noktadan hareketle bu araştırma rekabet edilen pazarların benzerlik derecesini ölçen pazar ortaklığı ile kaynakların benzerlik derecesini ölçen kaynak benzerliğinin firmaların rekabet algılarında etkili olup olmadığını Türkiye iç hatlar havayolu taşımacılığı pazarında yer alan firmalar üzerinde test etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla söz konusu bağlam içerisinde rekabet dinamikleri alanının sunmuş olduğu varsayımların ülkemiz iç hatlar havayolu pazarında işlerlik durumunun ortaya konması hedeflenmektedir. Rakip analizi her bir firmanın gözünden ayrı ayrı yapılmaktadır. Böylelikle firmaların birbirlerine bakış açıları farklılık gösterecektir. Bu bağlamda, firmalar arasındaki rekabetin simetrik bir görünümde olmadığını savunan rekabet asimetrisinin iç hatlar havayolu pazarında yer alan firmalar arasında var olup olmadığının ortaya konması da çalışmanın amaçları arasındadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma iç ve dış paydaşlara uygulanan birincil veriler (anket) ve otoriteler tarafından sağlanan ikincil verilerden yararlanılarak oluşturulmuştur. Sonuç olarak algılanan rekabet gerilimi ile pazar ortaklığı, kaynak benzerliği, piyasa yoğunlaşması ve rekabet asimetrisi arasında anlamlı ilişkiler bulunmuş ve rekabet geriliminin farklı boyutları altında gerilimi açıklayan farklı modeller elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Competitor analysis is an analysis tool which was comprised under the assumptions that each firm in the market has different resource endownments and competing market shows different characteristics. Accordingly, firms' resources in the market and competing markets vary in their entirety. The aim of this study is to test whether market commonality and resource similarity degrees affect firms' competitive perceptions on the firms competing in Turkish domestic air transportation market. For this purpose, it is aimed to reveal whether competitive dynamics assumptions work in Turkish domestic airline market. Competitor analysis is conducted for each firms' sides. Therefore, firms' viewpoints vary. In this context, another aim of this study is to reveal whether asymmetry of competition exist among firms competing in domestic airline market. Quantitative research methods are performed in this research. Data's of this study are consisted of primary data (survey) which were conducted on internal and external stakeholders and secondary data which were supplied by authorities. Consequently, there is a significant relationship between perceived competitive tension and market commonality, resource similarity, market concentration and competitive asymmetry and different models which explain competition tension under different aspects were obtained.