Çalışma yaşamında eski hükümlülere yönelik önyargıların bireysel belirleyicileri: Ankara'da belediyelerde bir alan araştırması
Personal determinants of prejudice against ex-offenders in working life: A field study in Ankara municipalities
- Tez No: 438226
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL AYŞE ÖZDEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Anabilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Ankara ilinde eski hükümlülerin istihdam edildiği birimlerde, belediyelerde çalışanların, eski hükümlülere yönelik önyargı düzeylerini, eski hükümlülerin topluma yeniden girişlerine yönelik tutumlarını (eski hükümlülere mesleki eğitim sağlanması ve eski hükümlüler ile sosyal temas), beş büyük kişilik tiplerini ve sosyal baskınlık yönelimi seviyelerini tespit etmek amaçlanmıştır. Kişiliğin beş büyük boyutu ile eski hükümlülere yönelik önyargı, eski hükümlülerin topluma yeniden girişlerine yönelik tutumlar ve sosyal baskınlık yönelimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Kişiliğin beş büyük boyutu ile eski hükümlülere yönelik önyargı ve eski hükümlülerin topluma yeniden girişlerine yönelik tutumlar arasındaki ilişkide sosyal baskınlık yönelimin aracılık rolü analiz edilmiştir. Bu çalışmada kişiliğin beş büyük boyutundan uyumluluk boyutu ile sosyal baskınlık yönelimi boyutlarından eşitliğe karşı olma arasında negatif yönde anlamlı ilişki, eski hükümlülere yönelik önyargı ile kişilik boyutlarından uyumluluk, dışadönüklük ve deneyime açıklığın arasında negatif bir ilişki, Eski hükümlülere mesleki eğitim sağlanmasına yönelik tutumlarda, uyumluluğun, deneyime açıklığın ve sorumluluğun pozitif yönlü ilişki sosyal baskınlık yönelimi ile eski hükümlülere yönelik önyargı arasında pozitif yönlü bir ilişki, uyumluluk ile eski hükümlülere yönelik önyargı arasındaki ilişkide eşitliğe karşı olma yöneliminin aracılık rolü, uyumluluk ile eski hükümlülere mesleki eğitim sağlanmasına ilişkin tutumlar arasındaki ilişkide eşitliğe karşı olma yöneliminin aracılık rolü bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, conducted in Ankara province with the departments employing ex-offenders, it is aimed to determine the prejudice level of municipal officials against ex-offenders they are working with, their attitude towards the reintegration of ex-offenders into the society (providing vocational education to ex-offenders and social contact with them), the big five personality traits and the level of social dominance orientation. The relationships between the big five personality traits and prejudice against ex-offenders, attitudes towards the reintegration of ex-offenders into the society and dominance orientation are studied. Intermediary role of the social dominance orientation is analyzed between big five personality traits and prejudice against ex-offenders and attitudes towards the reintegration of ex-offenders. In this study it is observed that there is a significant negative correlation between five personality traits and social dominance orientation; a negative correlation between prejudice against ex-offenders and agreeableness, extroversion and openness to experience aspects of five personality traits; a positive correlation between vocational education to the ex-offenders and agreeableness, openness to experience and conscientiousness; a positive correlation between social dominance orientation and prejudice against ex-offenders; an intermediary role of anti-equality orientation in the relationship between agreeableness and prejudice against ex-offenders; an intermediary role of anti-equality orientation in the relationship between the attitudes towards providing vocational education to the ex-offenders and agreeableness.