Türkiye'de hükümlülerin meslek edindirilmelerine yönelik hizmetler ve eski hükümlülerin istihdam edilebilirliği
The Services divided a profession of sentenced in Turkey and employing the old-sentenced
- Tez No: 73477
- Danışmanlar: PROF. DR. Ö. ZÜHTÜ ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Eski hükümlü kişiler, eski hükümlülük nitelikleri nedeniyle çalışıp gelir kazanabilecekleri bir iş bulmakta ve bulmuş oldukları işleri ellerinde tutmakta zorluk çekmektedirler. Bu kişilerin eski hükümlülük dışında, sosyal ve hukuki nitelikteki başka bir takım engelleri de vardır. Bu gibi sebeplerle eski hükümlülerin istihdam edilebilmesi için bunların, özel bir takım yöntemlerle korunmaları gereklidir. Hükümlülerin sosyal konumlan incelendiğinde genel olarak, eğitim seviyeleri düşük, aile yapılan ve sosyal ilişkileri düzensiz ve sosyo ekonomik düzeyleri yetersiz kişilerden oluştuğu dikkati çekmektedir. Dolayısıyla bu da istihdamı engelleyen önemli bir unsurdur. Eski hükümlülerin koruma alanı üç aşamada ele alınabilir. Bu istihdam öncesi koruma ile başlayıp, istihdam edilmede koruma ile devam ederek, istihdam sonrası koruma ile tamamlanabilir. Bu aşamalardan birinde başarısız olunması eski hükümlünün istihdamını tümüyle engelleyebilir. Birinci aşamada hükümlü cezaevinde düşünsel, sosyal ve mesleki yönden rehabilite edilmelidir, ikinci aşamada eski hükümlüler çalışma yaşamına girerken diğer kişilere karşı rekabet eşitsizliğinin giderilmesine yönelik bir takım özel yöntemlerle korunabilirler. Nihayet üçüncü aşama ise, eski hükümlünün elde ettiği işi kaybetmemesi için gereken bir takım zorlaştırıcı önlemleri içerir. Bu üç koruma alanı birlikte uygulanabilirse eski hükümlünün istihdam edilmesi mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Old-sentenced people who were in prison before and now free, are forced to find a job in which they can earn money and to continue working in this job. Except their position being an old-sentenced persons, they have also some habüitiespreventing them to reach social and legal positions. Because of these reasons employing these old-sentenced people necessitates taking care them in some special ways. When studied their social positions they seem being low- educated, having irregular family structures and social relations and inadequate social and economical levels, that is. This is an important factor preventing the employment. Taking care the old-sentenced has three-staged taking care area. This consists of before the employment, after the employment and in-employment levels. Being failure in one of these stages may prevent the employment of the old-sentenced entirely. İn the first stage the sentenced should be rehabilitated in prison in the social, mental and professional aspects. İn the second stage, when accepting in working life, they may be taken care against others with some special technics on removing the inequality of competition. And in the thirt stage contains some legal regulations which prevent the old-sentenced being fired from their works, if these three taking care areas may be applied together, it will be possible to employ any old-sentenced person.