İlk okuma yazma öğretiminde eğitsel oyunların 1. sınıf öğrencilerinin okuma becerilerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of educational games on first grade students' reading skills in teaching first reading and writing
- Tez No: 639128
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLER KÜÇÜKTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Oyun, çocuklar için hem bir eğlence aracı hem de onların fiziksel, duygusal ve bilişsel gelişimleri için öğretmenler ve aileler tarafından sıklıkla kullanılan bir öğretim yöntemidir. Okul öncesi dönemden başlayarak ilkokul yıllarında da oyunun kullanılması öğrencilerin okula karşı olan tutumlarını olumlu yönde etkilemekte ve bu durum sonucunda da öğrencilerin akademik başarılarının arttığı düşünülmektedir. İlk okuma yazma öğretimini başarıyla atlatan çocuklar ileriki okul yıllarında da başarılarını devam ettirmektedirler. Araştırma, ilk okuma yazma öğretiminde eğitsel oyun kullanımının 1. sınıf öğrencilerinin okuma becerilerine olan etkisinin incelemesi için yapılan nicel bir çalışmadır. Araştırma da nicel araştırma yöntemlerinden olan deneysel desen, deneysel desen modellerinden ön test- son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılı Kocaeli ili Gebze ilçesine bağlı bir ilkokulun iki birinci sınıfı oluşturmaktadır. Araştırma deney grubu 29 kişi kontrol grubu 29 kişi olmak üzere toplam 58 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanması için araştırmacı tarafından uzman görüşü alınarak 10 maddelik okuma becerileri gözlem formu oluşturulmuştur. Oluşturulan gözlem formu ile dönem başında öğrencilerin ön testleri alınmış ardından deney grubuna hazırlanmış olan eğitsel oyunlar öğretmenle beraber kararlaştırılarak haftada 3 saat olacak şekilde uygulanmıştır. Eğitsel oyunların hangi derslerde uygulanacağı sınıf öğretmeninin de görüşü dikkate alınarak Türkçe, Serbest Etkinlik ve Beden Eğitimi ve Oyun derslerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma öncesi deney ve kontrol grubu öğretmenleri ile görüşülmüş ve süreçle ilgili bilgiler verilmiştir. Deney grubu öğretmenine araştırma öncesi oyunlar tanıtılmış ve sürecin işleyişi ile ilgili gerekli açıklamalar yapılmıştır. Verilerin analizinde nonparametrik testler kullanılmıştır. Nonparametrik testlerden deney grubunun ön test ve son testi arasında fark olup olmadığını belirlemek için Wilcoxon işaretli sıralar testi ve deney ve kontrol grubunun ön testleri ile son testleri arasındaki farkı belirlemek için de Many Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin okuma becerilerine yönelik ön test ve son test puanları arasındaki farkın anlamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The game is both an entertainment tool for children and a teaching method that is frequently used by teachers and families for their physical, emotional and cognitive development. The use of the game in the primary school years starting from the preschool period affects the students' attitudes towards the school positively and as a result, the academic success of the students is high. Children who have successfully overcome the first literacy education continue their success in the following school years. The research is a quantitative study to examine the effect of educational game use on first grade students' reading skills in teaching first reading and writing. In the research, the experimental design, which is one of the quantitative research methods, and the pretest-posttest paired control group quasi-experimental design among the experimental design models were used. The study group of the research consists of two first classes of a primary school in Gebze district of Kocaeli province in the academic year of 2018-2019. The research was carried out with a total of 58 students, 29 of whom were in the experimental group and 29 people in the control group. In order to collect the data, a reading skills observation form consisting of 10 items was created by taking expert opinion by the researcher. With the observation form created, the pre-tests of the students were taken at the beginning of the semester, and then the educational games prepared for the experimental group were decided with the teacher and applied for 3 hours a week. In which lessons the educational games will be applied, taking into account the opinion of the classroom teacher, Turkish, Free Activity and Physical Education and Game lessons were carried out. Before the research, experimental and control group teachers were interviewed and information was given about the process. The pre-research games were introduced to the experimental group teacher and the necessary explanations were made about the functioning of the process. Nonparametric tests were used to analyze the data. Among the nonparametric tests, the Wilcoxon signed rank test was used to determine whether there was a difference between the pre-test and post-test of the experimental group, and the Many Whitney U test was used to determine the difference between the pre-tests and post-tests of the experimental and control groups. As a result of the research, it was understood that the difference between the pre-test and post-test scores of the experimental and control group students' reading skills was significant.