Matematiğin popülerleştirilmesine yönelik tasarlanan etkinliklerin 7. sınıf öğrencilerinin matematik süreç becerileri ve tutumları açısından değerlendirilmesi
Analyzing the activities designed for the popularization of mathematics with regard to 7th grade students' mathematical process skills and attitude towards mathematics
- Tez No: 438247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul sınıf ortamında uygulanmak üzere tasarlanan popülerleştirme etkinliklerinin popülerleştirmeye katkısını matematiksel süreç becerileri ve matematik tutumu açısından incelemektir. Bu doğrultuda araştırmanın modeli durum çalışması olarak belirlenmiştir. Araştırmanın uygulaması, 2014-2015 öğretim yılında Eskişehir il merkezindeki orta sosyo-ekonomik düzeydeki bir ortaokulun 7. sınıf Seçmeli Matematik Uygulamaları dersini alan 24 öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Didaktik Durumlar Teorisinin [DDT] prensipleri temelinde 6 popülerleştirme etkinliği tasarlanmıştır. Etkinlikler haftada 2 ders saatinde ve 3 ay boyunca uygulanmıştır. Araştırmanın verileri, uygulama öncesi ve sonrası öğrencilerle yapılan bireysel görüşmeler, derslerin video kayıtları, araştırmacı gözlem formları ve gözlem notlarıyla, öğrenci resim ve hikayeleri aracılığıyla toplanmıştır. Veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Video kayıtlarının içerik analizinde DDT'nin belirlediği temel matematiksel süreçler esas alınmıştır. Görüşmeler ve diğer verilerin analizinde ise tümevarımsal yaklaşımla kodlar ve kategoriler oluşturulmuştur. Popülerleştirme etkinliklerinin matematiksel süreç becerilerine etkisini incelemek için 4 öğrencinin tüm etkinlikleri ve görüşleri esas alınmıştır. Popülerleştirme etkinliklerinin matematik tutumuna etkisini incelemek içinse tüm öğrencilerin etkinlikler öncesi ve sonrası görüşmeleri, gözlem notları ve öğrenci resimleri esas alınmıştır. Araştırmanın sonucunda DDT prensipleri esas alınarak hazırlanan popülerleştirme etkinlikleriyle öğrencilerde matematiksel süreç becerilerine yönelik olumlu deneyimler yaşatılabildiği ve matematiğe yönelik olumlu tutum gelişiminin sağlanabildiği görülmüştür. Matematik tutumu açısından ise, uygulamaya katılan tüm öğrencilerin matematik vizyonlarında, matematiğe yönelik duygularında ve matematik başarı algılarında olumlu gelişmeler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the activities designed in order to popularize mathematics with regard to 7th grade students' mathematical process skills and attitude towards mathematics. The study was designed as a case study and carried out during 2014-2015 school year with 24 7th grade students of a middle school situated in a central quarter of Eskisehir with a middle socio-economic level. The study was conducted within the optional“applications of mathematics”course and the students were from several 7th grade classes. 6 popularization activities were developed on the basis of the Theory of the Didactical Situations [TDS]. The activities were introduced in 3 months during two-hour weekly course. The data were collected via pre and post interviews, video records of the activities, observation forms, the researcher-teacher's notes, students' drawings and written stories. The data were analysed using content analysis method. The analysis of the video records was realized on the basis of the mathematical processes according to TDS. For the analysis of the interviews and other data, codes and categories were defined with an inductive approach. In order to examine the effects of the activities on students' mathematical process skills, the study focused on 4 students' personal and group work via video records. Other data were analysed in order to examine the effects of the activities on students' attitudes towards mathematics. The results showed that, with the popularization activities designed on the basis of the TDS, it was possible to involve students in mathematical processes with a positive mathematical experience. As for the students' attitudes towards mathematics, positive changes were observed in students' visions of mathematics, in their emotions about mathematics and in their perception of success in mathematics.