Innovation and internationalization in Turkish young entrepreneurial firms, by using gem data
Genç Türk girişimlerinin yenilikçilik süreci ve uluslararası arenaya açılması, uluslararası girişimcilik datası kullanılarak
- Tez No: 438280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ESRA KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki girişimcilerin, inovasyonu kullanarak uluslarası arenaya açılması süreci incelenmiştir. Veri olarak, GEM'in (Uluslarası Girişimcilik Takip) bilgi havuzu kullanılmıştır. Bu tez, ürün veya teknolojilerinde yenilikçi olanlar, uluslarası arenaya açılmaya daha yatkın olduklarını göstermeketedir. Bununla birlikte, yaş, eğitim gibi demografik faktörler ile, başka girişimcileri tanımak ve özgüvenli olmak gibi algısal faktörlerin de, uluslararası arenaya açılmada önemli faktör oldukları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study investigates the relationship between innovation and internationalizationin Turkish young entrepreneurial firms. Our data is Global Entrepreneurship Monitor prepared for Turkey during the 2013-2014 periods. This thesis shows that Turkish young entrepreneurial firms involved in product and process innovation are more likely to be internationalized. Moreover, the results of our study reveal that the impact of demographic factors such as age, education and gender and perceptional factors such as knowing other entrepreneurs and having self-confidence for starting a business on internationalization.