Küresel sosyal medya marka imajı, marka sadakati ve ağızdan ağıza pazarlamanın tüketici tercihleri üzerindeki etkileri:Kuveyt'te bir uygulama
The effects of global social media brand image, brandloyalty, and word-of-mouth marketing on consumer preferences: Anapplication in Kuwait
  1. Tez No: 1015648
  2. Yazar: WALEED AIROUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kuveyt'te küreselleşmenin tüketici davranışları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamakta olup, özellikle küresel markaların ve sosyal medyanın tüketici tercihleri ve satın alma niyetleri üzerindeki rolüne odaklanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiş ve veriler, Kuveyt'teki farklı tüketici gruplarından elde edilen örneklem üzerinden yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, güvenirlik analizi, normallik testi, keşfedici faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, bağımsız örneklem t-testi, anova, korelasyon analizi ve seri aracılık analizi kullanılmıştır.Araştırma bulguları, küresel sosyal medya marka imajı, marka sadakati, ağızdan ağıza pazarlama ve satın alma niyeti arasında anlamlı ve pozitif doğrudan ilişkiler bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, analiz sonuçları, söz konusu değişkenler arasında pozitif yönlü dolaylı ve sıralı aracılık etkilerinin de mevcut olduğunu göstermektedir.Elde edilen bulgular, marka sadakati ve ağızdan ağıza pazarlamanın, sosyal medya marka imajı ile satın alma niyeti arasındaki ilişkide birlikte aracılık rolü üstlendiğini ortaya koymaktadır. Bu durum, değişkenler arasındaki ilişkinin yalnızca doğrudan değil, aynı zamanda dolaylı mekanizmalar aracılığıyla da şekillendiğini göstermektedir.Genel olarak değerlendirildiğinde, çalışmada elde edilen ampirik bulgular, incelenen değişkenlerin birbirleri üzerinde anlamlı ve pozitif etkilere sahip olduğunu ve Kuveyt pazarındaki tüketici davranış niyetlerini önemli ölçüde açıkladığını göstermektedir. Ayrıca, bu bulguların küreselleşme ve tüketici davranışı literatürüne katkı sağlaması ve dijital ortamda faaliyet gösteren küresel markalar için önemli yönetsel çıkarımlar sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of globalization on consumer behavior in Kuwait, with a particular focus on the roles of global brands and social media in shaping consumer preferences and purchase intentions. A quantitative research design was employed, and data were collected from a sample comprising diverse consumer groups in Kuwait through a structured questionnaire. The collected data were analyzed using descriptive statistics, reliability analysis, normality testing, exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, independent samples t-test, one-way analysis of variance (anova), correlation analysis, and serial mediation analysis. The research findings reveal that there are significant and positive direct relationships between global social media brand image, brand loyalty, word-of-mouth marketing, and purchase intention. Moreover, the analysis results indicate that there are also positive indirect and sequential mediation effects among the aforementioned variables. The findings confirm that all proposed hypotheses are supported, indicating significant and positive direct effects among global social media brand image, brand loyalty, word-of-mouth marketing, and purchase intention. Moreover, the results reveal the presence of positive indirect and sequential mediating effects, illustrating that brand loyalty and word of mouth marketing mediate the relationship between social media brand image and purchase intention jointly. Overall, an empirical analyzing had been provided in the study proved that the examined constructs have positive influence on each other and explain collectively consumer behavior intentions in the Kuwaiti market. The findings are expected to contribute the literature of globalization and consumer behavior and offer implications practically for global brands who operate digitally in markets.