Kars Organize Sanayi bölgesi'nde faaliyet gösteren üretim işletmelerinin inovasyon düzeylerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
An investigation about determining the level of innovation of the manufacturing businesses which are active at Kars Organized Industrial zone
  1. Tez No: 438304
  2. Yazar: MUSTAFA ALPER AÇIKKAPI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT GELİBOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzün ekonomik koşulları, işletmeleri sürekli olarak rakiplerinden daha önde olmalarını sağlayacak adımlar atmaya sevk etmektedir. İşletmelerin varlıklarını devam ettirebilmeleri ve karlılıklarını arttırabilmeleri, müşteri istek ve beklentilerini karşılayabilme derecelerinin yüksek olmasıyla ilişkilidir. Bu doğrultuda işletmelerin başvurabilecekleri en önemli stratejik yöntemlerden birisi inovasyondur. İnovasyon, işletmeye katma değer sağlayacak olan yenilik faaliyetleri olarak ifade edilebilir. Bu çalışma, Kars Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan üretim işletmelerinin inovasyon düzeylerinin belirlenebilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümü, yapılan literatür araştırılmasını içermekte olup, çalışmanın ikinci bölümünde inovasyon kavramı ana hatlarıyla anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Kars ili ve Kars Organize Sanayi Bölgesi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Çalışmanın uygulama safhası olan dördüncü bölümde, Kars Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan üretim işletmelerinden 35 tanesinde 85 katılımcıya uygulanan ankete ilişkin elde edilen bulgular analiz edilmiştir. İşletmelerin İnovasyon düzeyini etkileyen faktörler;“Kurum Kültürü ve Teknolojik Altyapı”,“İnsan Kaynakları Uygulamaları ve Personel Özellikleri ”ve“Güncel Gelişmeleri Takip Etme ”olarak ele alınmış ve bu faktörlerin toplam inovasyon düzeyi puanındaki payları belirlenmeye çalışılmıştır. Söz konusu analiz neticesinde Sonuç ve Öneriler bölümü oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In current economic conditions, enterprises are ensured to take ever-growing steps in regard to rival companies. The ability to maintain financial assets and enhance profitability are associated with high degree efficiency on customer intimacy. Accordingly, innovation stands out as the one of the most important strategic methods that can be applied. Innovation can be defined as activities that provide accretion value to the company. This study is prepared in order to determine the innovation level of manufacturing companies located at Kars Organized Industrial Zone. The first part of this study includes the investigation of the literature. In the second part, the notion of 'innovation' is described, whereas in the third part of the study, general information about the city of Kars and Kars Organized Industrial Zone is given. In the fourth part, which is the survey phase of the thesis, data obtained from questionnaires that were held with 85 participants from 35 manufacturing companies located at Kars Organized Industrial Zone is analyzed. Factors affecting the level of business innovation are examined as“Organizational Culture and Technology Infrastructure”,“Human Resource Management and Employee Practices”and“Following Recent Developments”, and their share within total level of innovation points is determined. Conclusions and proposals are presented according to this analysis.