Üniversite öğrencilerinde madde bağımlılığı ve intihar ilişkisi
Correlation between drug addiction and suicide possibility among university students
- Tez No: 438367
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENGİN EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bağımlılık insan hayatını tehdit eden en ciddi sorunlardandır. Yapılan araştırmalar madde bağımlısı bireylerin önemli bir bölümünün intihar ettiği ya da intihar girişiminde bulunduğunu göstermektedir. Madde kullanım nedeni ister hayattan-kişilikten kaçış, ister acıları dindirme, isterse varlığın dışına çıkmak olsun; madde bağımlılığı sonu ölümle biten bir eylemdir. Dolayısıyla aşırı doz madde alımı sonucu ölümlerin de bir intihar türü olarak değerlendirilebileceği dikkate alındığında madde bağımlılığı ve intihar arasındaki ilişkinin incelenmesi daha da önemli olmaktadır. Tezin amacı madde bağımlılığı ile intihar eğilimi ve intihar olasılığı arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılmasıdır. Bu noktadan hareketle araştırmaya katılan bireylerin madde kullanım özellikleri ve intihar olasılıkları belirlenmiş, hem madde kullanımı ve intihar ilişkisi hem de ruhsal sorunların madde kullanımı ve intihar üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bir vakıf üniversitesindeki lisans ve yüksek lisans düzeyindeki öğrenciler oluşturmuş, analizler için Ögel ve arkadaşları tarafından geliştirilen Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) ve Şahin ve Batıgün tarafından son hali verilen İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda madde bağımlılığı, intihar olasılığı ve ruhsal durum arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. En çok kullanılan madde alkol olarak tespit edilirken, alkolü esrar ve çeşitli haplar takip etmektedir. Madde kullanımının en yaygın olduğu yaş grubu 18-20 yaş aralığıdır. Araştırmada, kendini cezalandırmayı düşünen, intihar düşüncesi olan, intiharı planlayan ve intihar girişiminde bulunan bireylerin BAPİ ölçeği alt boyutları ile toplam bağımlılık şiddeti ve BAPİ-K ölçeği alt boyutları puanları arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Addiction is one of the most serious problems that threaten human life. Research suggest that a significant part of the drug addicted people suicide or attempt to suicide. Irrespective of the cause of drug abuse - whether because of an escape from life-personality, a way to relieve the pain or an attempt to go out of his/ her existence - drug addiction is an action that results in death. Therefore, considering that deaths from overdose may be thought to be a type of suicide, it is very important to study on the correlation between drug addiction and suicides. This thesis is intended to reveal the correlation between drug addiction and suicide possibility. Therefore, how the individuals taking part in the study are using the drugs and, the possibility for suicide are determined and, research is carried out on the correlation between drug use and suicide and, on the impact of mental problems on drug use and suicide. The research includes undergraduate and postgraduate students from a foundation university in Istanbul and, the Addiction Profile Index (API) developed by Öğel et al. and, Suicide Possibility Scale (SPS) finalized by Şahin and Batıgün. In the study it is founded that there is a significant relationship between addiction, suicide and mental condition possibility. The most commonly used substance was detected as alcohol, and then marijuana and they were followed by various drugs. The most common age group in substance abuse is the 18-20 age range. In the research it is concluded that, there is a significant correlation between the BAPI scale subscales and total dependence severity and scale of the dimensions of BAPI -K scores of the individuals considering self-punishment or suicide, individuals with suicide plans, and individuals who have attempted suicide.