Borsa İstanbul'da görülen dönemsel anomaliler
Calendar anomalies in the İstanbul stock exchange
- Tez No: 438380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Etkin Piyasa Hipotezi menkul kıymet pazarlarında oluşan fiyatların tahmin edilemeyeceğini dolayısıyla pazar getirisinin üzerinde aşırı kazanç elde edilemeyeceğini iddia eder. Yapılan araştırmaların bir kısmı bu hipotezi desteklerken azımsanmayacak bir kısmı ise bu hipotez ile çelişen sonuçlar ortaya koymuştur. Etkin Piyasa Hipotezi ile çelişen bulgular ise normalden uzaklaşma anlamına gelen anomali kavramı ile açıklanmıştır. Bu çalışmanın amacı Borsa İstanbul'daki olası dönemsel anomalileri ampirik olarak ortaya koymaktır. Bu çerçevede BİST 100'e ait 03/01/2003- 01/07/2016 tarihleri arasındaki 3.389 günlük kapanış verileri kullanılarak haftanın günü etkisi ve hafta sonu etkisinin varlığı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda BİST 100'de haftanın günü etkisine rastlanmamış, istatistiki olarak anlamlı olmasa da Perşembe günü getirilerinin diğer günlere göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla incelenen dönemde BİST 100'de haftanın günü etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The Efficient Market Hypotesis claims that the prices which emerge in the market cannot be estimated and returns higher than the market returns cannot be obtained by using the information about the stock. However, some important empirical studies present conflicting results concerning this hypothesis. These conflicting results with the Efficient Market Hypotesis are called anomaly which means the deviation from the normality. In this paper, we aim to examine empirically periodic anomalies in the Istanbul Stock Exchange. In this sense, we use 3.389 day closing data about BİST 100 in the period 03/01/2003-01/07/2016 to analyse the-day-of-week effect. According to estimation results, there is no the-day-of-week effect in BİST 100 but Thursday returns are higher than the returns of other weekdays although the coefficients are statistically insignificant.