İç sağlık turizminde hastane tercihini etkileyen faktörler üzerine bir araştırma : İstanbul örneği
A research on the factors that affects the choice of hospitals in domestic health tourism : İstanbul
- Tez No: 438395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmanın temel amacı iç sağlık turizminde hastane tercihini etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Hızla gelişen ve büyüyen ülke ekonomisinde sağlık turizminin önemi ve rolü her geçen gün artmaktadır. İç ya da dış turist ayrımı gözetmeksizin, diğer turizm türlerinin olduğu gibi, sağlık turizminin de ülkeye farklı açılardan faydaları vardır: Ekonomi, turizm, ulaşım, konaklama, restaurant ve kültürel yapı çeşitliliğine katkı bunların başlıcalarıdır. İç sağlık turizminde hastane tercihini etkileyen faktörler üzerine bir araştırmanın yapıldığı bu tez, kalitatif ve kantitatif olarak hazırlanmış ve üç aşamada ele alınmıştır. Birinci bölümde sağlık hizmeti pazarlaması ve ilgili kavramlar literatür temelli olarak açıklanmış, ikinci bölümde sağlık turizmi detaylı olarak ele alınmıştır. Son bölümde ise iç sağlık turizminde hastane tercihini etkilen faktörler üzerine bir araştırma yapılmıştır. Araştırma kapsamında iç sağlık turizminde hastane tercihini etkilen bazı faktörlerin yer aldığı bir anket formu hazırlanmıştır. Bu anketlerden ortaya çıkan sonuçlar hastane yöneticilerine yerli / yabancı turistlerin tercihlerine ve taleplerine yönelik bilgi sağlamış; ayrıca bundan sonra yapılacak daha kapsamlı akademik çalışmalara veri sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the factors that affect the choice of hospitals in domestic health tourism. The importance and role of health tourism in the country's fastest developing economy is increasing every day. Health tourism has various beneficial effects on the country. Economy, tourism, transportation, accommodation, restaurant those are the main ones. The research prepared as qualitative and quantitative dealt with in three stages. İn the first one the marketing process of health services and its relative terminology is explained as based on the literature; in the second phase health tourism is discussed in detail. In the last phase, a qualitative research has been made on the factors that affect the choice of hospitals in health tourism. In the scope of the research, a survey form was prepared which included some factors that affect the choice of hospitals in domestic health tourism. The results that emerge from these surveys has provided information to the hospital managers with releated the demands of local and foreign tourists choice of hospital; also is intended to provide the data for more extensive academic studies which will be made hereinafter.