Organizasyonlarda yöneticilerin nepotik tutumlarını önlemede çalışanları güçlendirmenin rolü: İstanbul ili raylı ulaşım sisteminde bir alan araştırması
The role of the empowerment of the employees in preventing the managers' nepotistic attitudes in organisations: A field research about rail transportation in Istanbul
- Tez No: 438394
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Son 20 yılda güçlendirme, literatürde birbirini tamamlayan iki bakış açısıyla ele alınmıştır. İlk yaklaşım daha klasik görüşü ifade eden sosyal - yapısal yaklaşımdır. Diğeri ise psikolojik güçlendirme yaklaşımıdır. Çalışanların kendilerini güçlendirilmiş hissetmeleri için gerekli olan şartların, halen güçlendirmeyi sağlamama ihtimali, çalışmaların güçlendirmenin bir diğer yaklaşımına, psikolojik güçlendirmeye yönelmesine neden olmuştur. Bu nedenle tez çalışmasında çalışanların güçlendirilmesi dört alt boyut ile ele alınmıştır. Bunlar; yetki devri, yönetime katılma, iş geliştirme ve motivasyon yönünden çalışanların güçlendirilmesidir. Nepotizm, hem kamu örgütlerinde hem de iş örgütlerinde karşılaşılan önemli sorunlardan biridir. Nepotizmde kayırmaya konu olan şey kan bağıdır. İş hayatında bireylerin belirli görevlere gelmesinde ve statü değiştirmesinde kendi çaba ve yetenekleri yerine, akrabalık ilişkilerini kullanmaları, kendi açılarından bir zafiyete neden olmaktadır. Güçlendirmenin amacı genel anlamıyla, örgütün misyonu, vizyonu ve stratejileri çerçevesinde kişisel başarıyı sağlamaktır. Ancak yapılan çalışmada; çalışanların güçlendirilmesinin yöneticilerin nepotik tutumlarına etkisi araştırılmaktadır. Çalışanın güçlendirilmesi ile nepotizmin arasındaki ilişki daha önce literatürde incelenmediğinden, yapılacak çalışma ile farkındalık yaratılması ve şirketlere yol gösterilmesi hedeflenmektedir. Ulaşılan sonuçlara göre özellikle, çalışanları başarılarından dolayı takdir etmek veya ödüllendirmek; motivasyonunu yüksek tutmak için çalışmalar yapmak, çalışanları güçlendirmek için oldukça etkili olacaktır. Dolayısıyla da yöneticilerin nepotik tutumlarını engellemeye yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Empowerment has been handled by the two perspectives complement each other in the literature in the past 20 years. The first approach that is more classic expression of the vision is social-structural approach. Theother is psychological empowerment approach. The conditions that is necessary for employees to feel empowerment themselves, still not provide the possibility of the empowerment. It has caused the studies that other approaches of the empowerment to be directed to wards Psychological empowerment. Therefore, the empowerment of the thesis work was dealt with four subscales. These are delegation of authority, participation in management, the Business development and motivation. Nepotism is one of the major problems encountered both of in Business organizations and in public organizations. Subject to favoritism in nepotism is kindredship. As employement use their kindredship instead of their own efforts and abilities in order to come to specific tasks and change status in business life, leads to a weakness on theirpart. The purpose of strengthening the general sense, the organization's mission, vision and strategy is to provide the framework for personal achievement. But in this study; impact of the empowerment of the employees on the attitude of managers as nepotism are being investigated. The relationship between the nepotism and empowerment of the employee was not reviewed in the literature. Therefore, the aim is to create awareness and show the way to the companies with this study. According to the results, especially appreciate the employees for their success or reward employees and work to keep the motivation contributes to empower employees. Therefore, it help prevent the attitudes of the managers as nepotism.