Liderlik tarzları ve örgütsel güven arasındaki ilişki: AGT ağaç San.ve Tic. A.Ş.firmasında bir alan araştırması
The relationship between leadership styles and organizational trust: A field research on agt wood ind. and trade inc. companies.
  1. Tez No: 438402
  2. Yazar: ÖZER ÖZMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Liderlik tarzları ve örgütsel güven arasındaki ilişkiyi konu alan çalışmalarla ilgili yapılan literatür taramasında, liderlik ve örgütsel güven konusunun hem işletmenin yönetimi hem de yönetim bilimciler nezdinde büyük bir öneme haiz olduğu görülmüştür. Günümüzde işletmeler hususunda alınan kararların başarısının, işletme liderlerine atfedilmesi,“güvenilir lider”e olan ihtiyacın incelenmeye değer bir konu olduğunu destekleyici bir nokta olmuştur. İşletmeler, liderlerin ya da yöneticilerin verimliliğini ve işlerliğini artırarak örgütsel güvenin tesisi bakımından yeni yaklaşımlar geliştirebilmektedirler. Zira etkin liderliğin ön koşulu, örgütsel güvenin en üst seviyede olmasını sağlamaktır. Örgütsel güvene bu denli bir önem atfedilmesi, örgütsel güven ve liderlik tarzları arasındaki ilişkilerin incelenmesi ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Tüm bu amaçlar doğrultusunda çalışmanın ilk bölümünde temel kavramlar incelenerek bir ön bilgi verilmiş, ikinci bölümde eleştirel kaynak taraması yapılmış ve literatür incelenerek yapılan araştırmaların benzer ve farklı yönleri ortaya konmuş, son bölümde ise AGT Ağaç San. ve Tic. A.Ş. firmasında bir alan araştırması yapılmış, literatür ile araştırma sonuçlarının paralellik arz edip etmediği karşılaştırılarak araştırma neticesinde elde edilen bulgular ortaya konulmuştur. Bu bulgular neticesinde literatürdeki pek çok çalışmada liderlik tarzları ile örgütsel güven arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunduğunun aksine bu çalışmada liderlik tarzları ile örgütsel güven arasında kuvvetli bir ilişki bulunmadığı saptanmıştır. Katılımcılara göre örgüt lideri daha çok dönüşümcü ve etkileşimci liderlik özelliklerini taşımaktadır. Ayrıca sadece yaş ve eğitim durumunun örgütsel güveni etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında eğitim seviyesi arttıkça örgütsel güven algısının azaldığı saptanmıştır. Genel anlamda tez çalışmasında ulaşılan sonuç ise örgütsel güven ve liderlik tarzları incelenirken ortaya çıkan sonuçlar, araştırmanın evren ve örneklemine göre değişkenlik gösterdiğidir. Şayet söz konusu anket çalışması bir üretim işletmesi yerine pazarlama ya da bilişim işiyle uğraşan bir işletmede yapılırsa, kuşkusuz daha farklı sonuçlar ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of the literature search made in regard to the studies on the relationship between leadership styles and organizational trust, it is seen that leadership and organizational trust issue is of great importance both to the business management and to the management scientists. The fact that the success of the business related decisions taken is attributed to the business leaders has become the supportive point regarding that the need for a“reliable leader”is an issue worth examining. Businesses can develop new approaches in terms of establishing organizational trust by increasing the efficiency and functionality of the leaders or managers. Likewise, the prerequisite for an active leadership is to maximize the organizational trust. Attribution of such importance to the organizational trust has brought about the need to examine the relationships between the organizational trust and leadership styles. In line with all these objects, basic concepts were examined and preliminary information was given in the first part of the study. The second part, literature section, on the other hand, was made utilizing the critical literature review technique and similar and different aspects of the researches were put forth by examining the literature. In the last part, however, a field research was made in the firm AGT Wood Ind.and Trade Inc.; questionnaire results were analyzed and compared utilizing the SPSS analysis program and whether or not there is a similarity between the literature and research results and the research results were revealed.As a result of these results, it is detected that rather than a positive relationship between the leadership styles and organizational trust, there was not a strong relationship between the leadership styles and organizational trust in a large part of the study in literature. According to the participants, organization leader has mainly transformational and interactional leadership characteristics. Moreover, it is concluded that only age and educational status affect organizational trust. Besides, it is detected that the higher the educational level, the lower the organizational trust becomes.