Hizmet sektöründe acil çağrı yönetimi ve İBB Bayrampaşa İtfaiye örneği
Emergency management services sector and the İstanbul Metropolitan Municipality Bayrampaşa fire case
  1. Tez No: 438417
  2. Yazar: GÖKHAN NALBATCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İtfaiye kurumunun ana görevi, can ve mal güvenliğinin korunmasıdır. Yangın müdahalesiyle görevli olan servislerin, yangınla mücadele şeklini bilen, önleyici hizmetleri gerektiği gibi yapabilen uzman itfaiye çalışanlarına gereksinimi söz konusudur. Bu çerçevede kaliteli bir itfaiye hizmetinin ilk adımının, olaya zamanında müdahale olduğu yadsınamaz. Zamanında müdahale kavramı, olaydan en kısa sürede haberdar olmak, gereken tedbirleri alarak hızlı bir biçimde olaya müdahale etmek üzere istasyondan ayrılmak, en kısa sürede olay yerine ulaşmak ve müdahaleye başlamaktır. İtfaiye kurumunun hizmetinin başlangıcı, acil yardım çağrısının itfaiye merkezine ulaşması ile gerçekleşir. Acil çağrı çoğunlukla olaya tanık olan vatandaş veya görevli personel tarafından itfaiye komuta kontrol merkezine telefon araması yoluyla iletilmektedir. Bu bağlamda itfaiye kurumunun hizmetlerini etkin şekilde sunabilmesi için iletişim ve çağrı yönetimi hayati önem arz eden bir konudur. İtfaiye kurumları her türlü acil durumda görevini aksatmadan gerçekleştirebileceği iletişim altyapısını bünyesinde bulundurmalıdır. Ayrıca itfaiye kurumunu olası vakalarda haberdar etmek üzere haberdar etmek için kullanılan telefon numarasının kolay ulaşılabilir ve hatırlanabilir nitelikte olması oldukça önemli bir unsurdur.
Özet (Çeviri)
The institution primary mission of the fire department institution is the protection of safety of life and property. Services which are tasked with the intervention of fire need expert firefighter employees who knows the form of struggle with the fire, can make preventive services as needed. In this context, there's no denying that a timely intervention in the event is the first step of the quality fire service. The concept of timely intervention is to be notified as soon as the incident, to leave the station by taking the necessary precautions to respond to the incident in a fast manner in the shortest time to reach the scene and begin the intervention. The beginning of the service of the fire institution occurs with the reaching of the distress call to the fire center. Emergency call is conveyed by mostly a citizen who witnessed the incident or employee in charge to fire control center via a telephone call. In this context, communication and call management is an issue that has vital importance in order to deliver the fire institution's services effectively. Fire institutions should include the communication infrastructure that can perform the task without disrupting in case of any emergency. Also the phone number's being easily accessible and memorable that is used to inform the fire institution in possible cases is very important component.