Küçük Asya ve çevresinde yazı
Writing in Minor Asia and its surroundings
- Tez No: 438445
 - Danışmanlar: PROF. İSMAİL DOĞAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ordu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, yazı olduğu bilim adamlarınca kabul edilen öncü figürlerden ses temeli üzerinde yükselen günümüz alfabelerine gelinene kadarki süreç içerisinde,“Küçük Asya”olarak tabir edilen Anadolu ve Anadolu'nun yakın çevresinde gelişen yazının oluşum aşamaları incelenmiştir. Şu an kullandığımız ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş; insanlığa ait kültür mirasının, bilimin temel taşı olan yazının uzak ataları çivi yazısı ile hiyeroglif'ten günümüz alfabelerinin oluşumuna değin devam eden, figüratif değişim ve gelişimler üzerinde durulmuştur. Bunun yanında ilk olarak oluşturulan yazı örnekleri, çeşitli medeniyetlerin zaman içerisinde kullandığı yazılar, alfabeler; yazının düşünsel gelişimi planında araştırılmıştır. Bu noktada yazı sadece basit bir düşünceleri kaydetme aracı değil bundan öte, zihnin imgesel olgunlaşmasının somut göstergesidir. Şüphesiz bu olgunlaşma uzun bir zamana ve geniş bir coğrafyaya yayılmış ciddi bir birikimin neticesidir.
Özet (Çeviri)
The thesis aimed to analyse the development of the writing in Minor Asia anditssurroundings with a special focus to the period from the first appearence of writing accepted by scientists to letter based alphabets. As writing has a great importance in our live sand is the most important mean to convey the culture and technology through out centuries, the thesis explored the symbolic change and transformation of writing from the cunei formand hieroglyphics to modern alphabets. In addition to this, the research included the investigation of stamps, examples of the first writing types as well as the alphabets and scripts used by different civilization sand in different regions. Writing has been definitely not only a communication tool but also a departure point for human beings in transferring culture and knowledge from one community to another in different times.