Anadolu'daki runik yazılar ve piktogramların Türklükle olan bağlantısı
In anatolia runic piktogram - writings and Türkish connection with
  1. Tez No: 438449
  2. Yazar: UĞUR CAN AYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsanlar doğaları gereği birbiriyle iletişime geçerek yaşayabilmektedirler. Bu iletişim hem sözlü hem de yazılı şekilde yapılmaktadır. Sözlü iletişim daha hızlı ve kısa süreli olduğu için en çok kullanılan iletişim şekli olmuştur. Yazılı iletişim başlangıcı belli bir kültür ve birikim seviyesine gelinmesi ile olduğu için daha sonraki zamanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Yazılı iletişimin belli bir kültür ve birikime ihtiyaç duyması ve yazılı iletişimi kullanılan milletlerinde bu özelliklere sahip olması ileri bir medeniyetin işareti olmuştur. Türkler tarihin en eski dönemlerinden itibaren belli bir kültürel seviyeye sahip olduğu dünyaca kabul görmektedir. Bunun kanıtı olarak Göktürk Runik alfabesi gösterilir. Çünkü insanların en basit çizimlerinden bu çizimlerin alfabeye kadar olan gelişim süreci binlerce yıllık birikim, tecrübe ve insanların milletleşme sürecine bağlıdır. Tezimin konusu olan Runik yazılar ve kaya resimleri de basit çizimlerden alfabeye olan yolculuğun birer aşamasıdır. Bu aşamalara ait örneklerin Anadolu'da da bulunması Türklerin Anadolu'da varlığının bilinenden çok daha eski dönemlere ait olduğunu gösterecektir. Bu amaçla Anadolu'da yer alan kaya resimleri ve runik yazıların Türklükle olan bağlantısı yine Orta Asya'da yer alan kaya resimlerinin ve runik yazılarının karşılaştırılması ile yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
İntherently people live communicating whith each other. Communication is done both verbal and in writing forms. The most commonly used form is verbal communication because it is shorter and dosen't take much time. The verbal communication began to be used later time because it requires a certain level of culture and knowledge. Written communication is needs certain culture and knowledge and if some society use written communication it is a sign of an advanced civilisation. The world has been recognised Turkics certain cultural level which comes format the oldest periods of history. The Gokturk alphates is shown as a proof of it. Because it depends on the sings which is developing process up to the alphates requires thousands of years of accumulated experience and becoming a nation. A stage of the journey up the alphabet from the simple drownings is the subject of my thesis : The Runic writings and rock drownings. Examples of this stage in Anatolia is an indication of belonging to the previous period of the existence of Turks in Anatolia. For this purpose, the rock paintings and Runic writings which located in Anatolia and Turkishness, must be compared to the Central Asia's rock paintings and Runic writings.