Yeni kamu işletmeciliği anlayışının sağlığa yansıması kamu- Hastane birlikleri incelemesi
Reflection of new public management approach to the health: The review of public hospital unions
  1. Tez No: 438475
  2. Yazar: BAHAR SEREZ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yeni kamu İşletmeciliği; kamu yönetiminin geleneksel yapısında yer alan; kar ölçüsünün ve rekabetin yokluğu, siyasi etkiler, zayıf yönetim kurulları, düşük yönetim maaşları gibi unsurları verimli ve etkin sonuçların önündeki engeller olarak nitelendirmektedir. YKİ'ne göre yetki ve sorumluluk anlayışında yerel birimler oluşturularak, amaç ve hedeflerini verimlilik üzerine düzenleyen, sonuç odaklı performans örgütlenmesi ile öğrenen yenilikçi kamu örgütlerinin oluşturulmalıdır. Bunun için işletmecilik unsurlarının kamu yönetiminde zıtlıktan öte bütünleştirici olarak yer alması gerekmektedir. 1980'li yıllarda kamu yönetimine ekonomik-işletmecilik alanlarından farklı prensipler getiren Yeni Kamu İşletmeciliği alternatif bir düşünce olarak ekonomik, sosyal ve politik süreçlerde yerini almıştır. Dünya Sağlık Örgütü ve OECD gibi uluslararası kuruluşların etkisinde sağlık alanına da yansıyan Yeni Kamu İşletmeciliği reform hareketleri ile kısa sürede sağlık alanına yönelik ciddi dönüşüm hareketleri gerçekleştirilmiştir. Sağlıkta dönüşüm sürecinin temel ilkeleri; ihtiyaçlara uygunluk, katılımcılık ve çok ortaklılık, vatandaş odaklılık, stratejik yönetime geçiş, performansa dayalı oluş, denetimde etkililik, etik kurallar ve insana güven, hizmetlerin yürütülmesinde yerindenlik olarak sıralanmıştır. Bu çalışmanın ana konusu Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında 663 sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile oluşturulan Kamu Hastane Birlikleri yapılanmasında, atılan adımların ortaya çıkış ve uygulama süreçleri Yeni Kamu İşletmeciliği düşüncesi kapsamında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
New Public Management characterizes the elements that take place in traditional structure of public management such as absence of profit measure and competition, political effects, weak boards of directors, low management salaries as drawbacks to efficient and functioning results. According to NPM, innovative public organizations that constitute efficiency oriented goals and objectives, that learn through result oriented performance organization, have to be founded via forming local units with appreciation to authority and liability. In order to achieve that, managerial elements must take place in public management in an integrative way rather than conflicting with each other. In 1980s New Public Management that brings different principals to public management from economical-management fields ranked as an alternative idea in economic, social and political processes. Serious reform actions related to medical branches have been carried out shortly through New Public Management reformative actions which reflected on medical branches under World Health Organization and OECD's effect. Guiding principles of reformation in health are lined up as compliance with needs, accretion and multi partnership, citizen orientedness, transition to strategical management, being based on performance, effectiveness in audit, ethical rules and confidence in people, subsidiarite in execution of services. Emergence and practice process, of the actions of Public Hospital Unions which were formed with Statutory Decree Number 663 within the scope of Medical Reform Programme that is the main topic of this study, are analyzed within the scope of New Public Management idea.