Birinci sınıf restoranların web sitelerinin tasarım ve pazarlama faaliyetleri açısından değerlendirilmesi
Evaluating the websites of first-class restaurants in terms of design and marketing facilities
  1. Tez No: 438481
  2. Yazar: TANJU GÜDÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA UCA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak hemen her sektörde kullanım oranı artan web siteleri, günümüzde en etkili pazarlama platformlarından biri haline gelmiştir. Hizmet sektöründe faaliyet gösteren restoran işletmeleri de pazarlama faaliyetlerinde web sitelerinden daha fazla yararlanmaya başlamışlardır. Restoran işletmelerinde sunulan ürün ve hizmetlerin yapısı ve özellikleri göz önüne alındığında, tüketicilerin satın alma öncesi değerlendirmelerinde web sitelerinin oldukça önemli bir bilgi kaynağı olduğunu söylemek mümkündür. Restoran işletmelerinde tasarım ve pazarlama karakteristikleri açısından çekici, iyi tasarlanmış ve yeterli içeriğe sahip web siteleri; satışları, karlılığı ve tüketici tatminini olumlu yönde etkilemektedir. Bu nedenle, restoran işletmelerinin kendilerine ait web sitelerinin tasarım ve pazarlama karakteristiklerini en etkin biçimde oluşturmaları büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmada, birinci sınıf restoran işletmelerinin web sitelerinin tasarım ve pazarlama faaliyetleri açısından değerlendirilmesine odaklanılmıştır. Araştırma örneklemi olarak belirlenen 93 adet birinci sınıf restoran işletmesinin web sitelerinde yer alan tasarım (etkileşim, navigasyon ve fonksiyonellik) ve pazarlama karakteristiklerine yönelik dört ana tema/kategoriden oluşan kodlama cetveli uygulanarak içerik analizi yapılmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS 23 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde ise tanımlayıcı istatistik olarak değerlendirilen yüzde ve frekans analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, örnekleme dahil edilen restoran işletmelerinin web sitesine sahip olma oranının düşük olduğunu göstermektedir. Tasarım ve pazarlama karakteristikleri bakımından web sitelerinin temel bir takım özelliklere sahip olmalarına rağmen, müşteri deneyimini ve tercihlerini olumlu etkileyebilecek ayrıcalıklı özelliklerin yetersiz olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Websites whose rates of use are rising in almost every sector in parallel with the advancements in information and communication technologies have become the most effective marketing platforms of today. Restaurants active in service industry have increased the use of websites for marketing facilities. When considering the structure and characteristics of goods and services offered at restaurants, it can be said that websites are highly important sources in before-sales assessment process. Websites having attractive, well-designed and sufficient content in terms of design and marketing characteristics influence sales, profitability and consumer satisfaction positively. Therefore it is vitally important for a restaurant to create the design and marketing characteristics of its own web site most efficiently. In this study, the focus is on the evaluation of the websites of first-class restaurants in terms of design and marketing facilities. Content analysis is carried out by using the encoding table consisting of four main themes/categories based on interaction, navigation, functionality (subheadings of 'design') and marketing characteristics in websites of 93 first-class restaurants designated as the research sample. In the research, the gathered data is analyzed via SPSS 23 package program. Percentage and frequency analysis which is also called descriptive statistics is used for data interpretation. Obtained findings indicate that the rate of owning a website is low among the restaurants included in the research sample. It has been found that although certain basic features are available in web sites, exclusive features that can affect customer experiences and preferences positively are insufficient in terms of design and marketing characteristics. Applicable suggestions have been made considering the results obtained.