Kamu bilişim merkezlerinde etkin dış kaynak kullanım modeli
An effective model of outsourcing for public it departments
- Tez No: 438512
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kamu kurum ve kuruluşları, kaynak kullanımının etkinliği amacıyla, özellikle ana faaliyet konularının dışında kalan ürün veya hizmet ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla dış kaynak kullanımına sıklıkla başvurmaktadırlar. Bu dış kaynak kullanımı, teknolojik gelişmeleri kamu bilişim projelerine yansıtma, sektörel gelişim ve süreç yönetimi gibi başlıklarda yaratılan katma değerden dolayı gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Bu çalışma, dış kaynak kullanımının, etkin, verimli ve sürdürülebilir bir yapıda edinimi amacıyla çerçeve bir model hazırlamak ve önerilerde bulunmak üzere başlatılmıştır. Çağdaş yönetim teknikleri ile desteklenen bir yönetim şekli, detaylı iş analizleri ve firma ilişkileri üzerinden yapılan değerlendirmeler ile söz konusu çerçeve model oluşturulmuştur. Tez çalışması kapsamında, kamu bilişim merkezlerinin bilişim projeleri dış kaynak kullanımı yönetimleri değerlendirilecek ve önerilerde bulunulacaktır. Kamu kurumlarındaki dış kaynak kullanımı uygulamalarının, dış kaynak kullanımı tanımları, satın alımları, yürütülmesi ve yönetilmesine yönelik değerlendirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Outsourcing is more frequently used method for getting some IT services that is out of core competence scope by public institution . A reason of that is getting more efficient result from tender. For the sake of added value to IT services of public sector, development of IT sector and computerized bussines processes outsourcing is growing rapidly. For efficiency, productivity and sustainablity of services,we will offer a framework of making outsourcing in this thessis. An organization supported by contemporary management technics, detailed bussines process analysis and relationships between firms are keys element that is discussed for this framework. In the scope of this thessis, outsourcing methodology of IT public sector's project will be assessed and we'll give some offers. Implemantation of outsourcing in the public IT sector will be assesed in respect to understandings of outsourcing in the public sector, puchasing methods, implemantations and management.