Yabancı gelin
Foreign bride
- Tez No: 438532
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Farklı kültürlerden gelen iki insan hayatlarını evlilikle birleştirmeye karar verdiklerinde, kültürel farklılık evliliklerin sürdürülebilmesinde ne kadar etkili olacaktır? Yabancı Gelin adlı bu belgesel, Amerikalı kadınlar ve Türk kadınların farklı kültürden bir erkekle evlenme kararlarını nasıl aldıkları, yabancı ülkelerdeki yaşam mücadelesi ve kültürel zorluklarla başa çıkma hikayelerini anlatmaktadır. Belgeselde, hikayeleri anlatılan kadınlar, kültürel farklılık sorunlarının üstesinden nasıl geldiklerini anlatırlar ve çözümün, ilişkilerin odak noktasına sevginin ve hoşgörülü olmanın konulması olduğunu söylerler. Belgeselde, evli kadınlar ve eşleri, yakınlarıyla röportajlar yapılmış, konu ile ilgili antropolog ve sosyologların görüşlerine, anlatıcı metninde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
When a man and a woman from different cultures decided to marry, how much the cultural diversity would affect the sustainability of their marriage? The documentary titled 'Foreign Bride' tells the story of how the American and Turkish women decided to marry men from foreign cultures, the struggle of life in a foreign country and coping with the cultural challenges. The research and the statistical information show that the divorce rate in the marriages between different cultures are high. The women whose stories narrated in the documentary tell how they dealt with the problems of cultural diversity and say that the solution is to place the tolerance onto the focus point of the relationships. In the documentary, married women and their spouses, interviews conducted with close to the views of anthropologists and sociologists on the subject, the narrator is given in the text ..