Sorgu odası
Sorgu odası
- Tez No: 438533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Kahramanımız bir sorgu odasında kendisiyle yüzleşmektedir. Şehir hayatından uzak küçük bir kasabaya yerleşip, ailesiyle orada daha mutlu bir hayat sürmek istemektedir. Fakat lükse olan merakından dolayı bu isteğini bir türlü gerçekleştiremez. Hep önüne bir engeller koyar. Şehirde yaşayarak çocuklarına daha iyi bir hayat verebilme ile kasabada yaşayıp onları daha özgür bırakma arasında gidip gelir. Çelişkiler içindedir. Şehirde kalırsa daha lüks yaşayabilir ama lüks yaşamak için daha çok çalışması gerekmektedir. Zaten yaptığı da budur. Çocuklarını özel okula göndermek, lüks plazada yaşamak ve lüks arabasının taksitlerini ödemek için sürekli çalışmak zorundadır. Ama diğer tarafta daha sakin, huzurlu, doğayla iç içe bir yaşam vardır. Çocuklarının daha özgürce büyüyebileceği bir hayat. Bu psikolojik ikilem arasında gidip gelirken sonunda kahramanımız odadan çıkar. Filmin sonunu seyirciye bırakırız. Ya içindeki bağlı adamı susturup, hayallerini ertelemek zorunda kalır; ya da İstediği hayata doğru yol alır.
Özet (Çeviri)
Our character faces himself in an interrogation room. He wants to live with his family happily and settle in a small town which is for from city lives. However. He never carries out this wishes because of being found of luxury. He always handicaps in front of his wishes. He is indecisive about whether he wants to give a better life to his children by living in the city or lets them free by living in the town. He is in contradictions. İf he stays in the city, he can live in luxury but he has to work hard to live in luxury. This is what he has already chore. He must work hard to send his children to a private school, live in a luxury plaza and pay the installments of his luxury car. But on the other side, there is a quiet, peaceful life intert wired with nature. İt is a life where children will grow more freely. Freely own character get out of the room oscil'ating between psychological dilemma. We leave the end of the film to the audiences. He has to past pare his dreams either making silence. His inside or talking the road towards the life he wants.