Döngü
Cycle
- Tez No: 438534
- Danışmanlar: PROF. BURAK BUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada, bipolar teşhisi konulan bir hastanın, psikiyatrıyla görüşmelerinde yaşadığı manik ve depresif geçişlerini sergiledim. Psikiyatr ve hasta ilişkilerine gönderme yapıldı. Kurgularken seans yöntemiyle gidildi. Hastanın her seansta ilaçlarını almış haliyle, ilaçlarını bırakmış halini belirginleştirmeye çalışıldı. Bu kısa filmin araştırma kısmında edinilen bulgulardan da yola çıkarak, filmde geçen repliklerin gerçekliğine odaklanıldı. Bipolar bozukluk hastalığının herhangi bir insanda olabileceği gibi, çoğunlukla ünlü insanlar da büyük oranda görüldüğünü araştırmalar da edinildi. Bu çalışmanın önemi, bipolar teşhisi konulmuş hastaların ve yakınlarının dikkatini çekmekti. Doktor-hasta işbirliği ve ailenin desteğiyle bu hastalıktan kurtulanabilineceğini gösterilmek istendi. Bu destek olmazsa filmin adından da anlaşılacağı üzere hasta ve doktor bitmeyen bir döngüye girdiler. Doktorun hayatında da, hastanın hayatında da değişen bir şey olmadı.
Özet (Çeviri)
This study shows manic and depressive passages of patient who has bipolar affective disorder in sessions with psychiatrist. Also it refers relations between patient and psychiatrist. While mounting,sessions were used as method. The differences between situations while patient using pills and not were tried to emphasize. Reality of cue was focusing point based on findings gained in searching part. Also searching part showed that bipolar affective disorder can be seen in famous people as much as ordinary people. Goal of the study was catching patient relatives attention. It was aimed that recovering from disorder is possible with patient-psychiatrist cooperation and backing of family. It can easily seen in film and title refers ,that vicious cycle between patient and psychiatrist was unavoidable without this cooperation and nothing was changed in patient and psychiatrists daily life.