Döngü
Loop
  1. Tez No: 903381
  2. Yazar: NESLİHAN EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ MAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada, kadının ev ve iş hayatında erkeğe karşı toplumsal etki ve alışkanlıklar nedeniyle özgür ve kendisi olamama sorunu anlatılmaktadır. Kişisel özgürlüğünü kendi dünyasında oluşturamayan kadın, nerede ve nasıl olursa olsun esir gibi yaşamaktadır. Çeşitli toplumsal sınıflardan gelen kadınların erkek egemen toplumda yazgısının değişmediğini öyküdeki üç kadın simgeler. Erkek ise kurduğu düzende kadının acısı, endişe ve sorunlarına hatta varlığına çoğu kez kayıtsızdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of women's inability to be free and themselves due to social influences and habits against men in their home and business lives is explained. A woman who cannot create her personal freedom in her own world lives like a prisoner, wherever and however she is. The three women in the story symbolize that the fate of women from various business and social backgrounds has not changed in the male-dominated society. The man, on the other hand, is often indifferent to the woman's pain, worries, problems, and even her existence in the order he has established.