Yabancı çizgi romanların Türk sinemasındaki yansımaları
The impact of foreign comics on Turkish cinema
- Tez No: 438535
- Danışmanlar: DOÇ. CELAL OKTAY YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
“Türk Sinemasında Yabancı Çizgi Romanların Yansıması”başlıklı belgesel tez filminde, Türk sinemasında yabancı kaynaklı çizgi roman uyarlamalarının ortaya çıkışı, yapım süreçleri ile etkileri yapımcı, yönetmen ve oyuncu olarak bu filmlerde görev yapmış kişilerin tanıklıkları üzerinden irdelenmiştir. Tez raporunda, Türk sinemasının belli başlı yabancı çizgi roman uyarlamalarının bir dökümü yapılmış ve örnek olarak seçilen;“Korkusuz Kaptan Swing”ve“Süpermen Dönüyor”filmleri orijinal çizgi roman kaynaklarıyla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis documentary titled“The Impact Of Foreign Comics On Turkish Cinema”, the emergence of the adaptations of foreign comic books in Turkish movies, their production processes and their effects were examined through the testimonies of people who took part in these movies as producers, directors or actors. In thesis report, certain adaptations of foreign comic books in Turkish cinema were listed and the movies such as“Korkusuz Kaptan Swing”and“Süpermen Dönüyor”which was chosen as examples were studied and compared to the original comic books.