Üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travması, yakın ilişkilerdeki psikolojik eğilimler ve romantik ilişkilerdeki istismar davranışının incelenmesi
Analysis of childhood trauma, pyschological tendencies in intimate relations and abuse in romantic relationships among university students
  1. Tez No: 438537
  2. Yazar: HAYDEH FARAJİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma romantik ilişkisi olan üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travması, yakın ilişkilerdeki psikolojik eğilimler ve romantik ilişkilerdeki istismar davranışı kavramlarının birbiriyle ilişki içersinde olduklarını ortaya koymak amacı ile yürütülmüştür. Bununla birlikte çocukluk çağı travması, yakın ilişkilerdeki psikolojik eğilimler ve romantik ilişkilerdeki istismar davranışının cinsiyet, yaş, ailenin gelir seviyesi, ebeveynlerin bir arada olup olmaması, ebeveynlerin sağ olup olmaması, güven duyulan bir aile bireyine sahip olup olmama, yakın arkadaşa sahip olup olmama, ilişki süresi gibi değişkenlerle olan ilişkisi de incelenmiştir. Araştırmaya Türkiye'nin İstanbul şehrinde yaşamakta olan, gönüllülük ilkesine göre rastlantısal biçimde seçilen 113 üniversite öğrencisi katılmıştır. Çalışmada veri toplamak hedefiyle“Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği”,“Romantik İlişki Değerlendirme Ölçeği”,“Çok Boyutlu İlişki Doyum Ölçeği”uygulanmış ve ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda romantik ilişkiyi değerlendirme ölçeği ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Buna göre; kadınların puanlarının erkeklerden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çok boyutlu ilişki ölçeğinin alt boyutu olan ilişki kaygısı ile yaş değişkeni arasında 21 yaş grubunda daha yüksek puanların olduğu ve ilişkide kendine güven alt boyutu ile cinsiyet değişkeninde kadınların puanlarının daha yüksek olduğu istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The object of this study is to show that childhood trauma, pyschological tendencies in intimate relations and abuse in romantic relations are related to eachother. Besides, childhood trauma, pyschological tendencies in intimate relations and abuse in romantic relations had been investigeted about some other demografical variants like gender, age, family budget, lenght of the romantic relation. Also if they had lost one of parents or not, if they have a family member to trust or not, have a close friendship or not, if their parents divorced or not. 113 university students attended to study who live in İstanbul and willing to help.“Childhood Trauma Questionnarie”,“The Multidimensional Relationship Questionnarie”,“Romantic Relationship Assessment Inventory”and“Personel İnformation Questionarrie”had been used for collecting data for the study. As a result of this research, it is determined that there is staticaly correlation between scale of Romantic Relationship Assessment İnventory and gender variety. Therefore, it is seen that score of women are higher than men. It is determined that, Relation Anxiety which is subscale of Multimentional Relantionship Questionarrie and age variety has higher score in 21 years old group. It is seen that there is staticaly correlation between self confidence subdimention in Relationship and gender variety. As a result it is concluded score of women are higher than men.