The predictive role of communication on relationship satisfaction in married individuals with and without children and in cohabiting individuals: The moderating role of sexual satisfaction
Evli çocuklu/çocuksuz ve birlikte yaşayan bireylerde iletişim şekillerinin ilişki doyumu üzerine yordayıcı rolü: Düzenleyici değişken rolü olarak cinsel doyum
- Tez No: 278668
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜROL FIŞILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, evli çocuklu/çocuksuz ve birlikte yaşayan bireylerde değişik iletişim şekillerinin ve cinsel doyumun ayrı ayrı ve cinsel doyumun düzenleyici değişken olarak ilişki doyumunu yordayıcılığını araştırmaktır. Bu değerlendirmenin yapılması amacıyla, 68 evli çocuklu, 74 evli çocuksuz ve 66 birlikte yaşayan bireyden oluşan örneklemde İletişim Şekilleri Ölçeği (İŞÖ), Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRISS), Çift Uyum Ölçeği (ÇUÖ) ve Demografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Farklı ilişki durumları için iletişim şekilleri, cinsel doyum ve ilişki doyumunun nasıl değiştiğine varyans analizi yapılarak bakılmıştır. Araştırma sonuçları, farklı ilişki durumlarının her bir değişkende anlamlı bir fark yaratmadığı bulunmuştur. Yaşın ve ilişki süresinin etkisi kontrol edilerek farklı iletişim şekilleri ve cinsel doyumun ilişki doyumu üzerine temel ve ortak etkilerine regresyon analizi yapılarak bakılmıştır. Araştırma sonuçları, bütün gruplar için yüksek seviyede yapıcı iletişim şekli, cinsel doyum ve düşük seviyede yıkıcı iletişim şeklinin ayrı ayrı daha yüksek ilişki doyumunu yordadığını göstermiştir. Ancak, duygusal-mantıklı iletişim şeklinin ilişki doyumuyla arasındaki pozitif ilişki sadece evli çocuklu bireyler için; saldırgan iletişim şeklinin ise ilişki doyumuyla arasındaki negatif ilişki sadece evli çocuksuz ve birlikte yaşayan bireyler için görülmüştür. Ayrıca evli çocuksuz bireyler için cinsel doyumun yıkıcı iletişim şekli ve ilişki doyumu arasındaki ilişkiyi düzenlediği bulunmuştur. Bulgular ilgili literatür çerçevesinde araştırmanın sınırlılıklarıyla birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The major aims of the present study have been to investigate the predictive role of communication patterns and sexual satisfaction on relationship satisfaction; and to investigate the moderating role of sexual satisfaction on this relationship for married individuals both with and without children and for cohabiting individuals. In order to evaluate these, the Communication Pattern Questionnaire (CPQ), the Golombok-Rust Sexual Satisfaction Inventory (GRISS), the Dyadic Adjustment Scale (DAS), and Demographic Information Form were administered to 74 married individuals with children, 68 married individuals without children, and 66 cohabiting individuals. To examine relationship statuses differences on communication patterns, sexual and relationship satisfaction, analysis of variance was performed. The results showed that relationship statuses do not differ on these variables. After controlling for the effects of age and duration of relationship, the main and interaction effects of communication patterns and sexual satisfaction on relationship satisfaction were assessed with a hierarchical regression analysis. The results revealed that a lower level of destructive communication, a higher level of constructive communication, and sexual satisfaction were separately associated with greater relationship satisfaction for all relationship status. However, emotional-logical communication was positively associated with relationship satisfaction only among married individuals with children and that aggressive communication was negatively associated with relationship satisfaction among married individuals without children and cohabiting individuals. Moreover, the interaction effect was found that sexual satisfaction moderated the effect of destructive communication on relationship satisfaction only among married individuals without children. Results are discussed with reference to related literature together with implications and the limitations of the study.