Devlete bağlı anaokulu ile özel anaokulunda çalışan öğretmenlerin öz yeterlik inancı ve iş doyumu düzeylerinin incelenmesi
A research on self efficacy and job satisfaction of the teachers working state and private preschools
- Tez No: 438555
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma devlete bağlı ve özel anaokulunda çalışan öğretmenlerin öz yeterlik inancı ve iş doyumu düzeylerini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Devlete bağlı ve özel anaokulunda çalışan öğretmenlerin, öz yeterlik inançları ve iş doyumu düzeyleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığı; çalıştığı kurumun devlete bağlı ya da özel olması, cinsiyet, yaş, kurumda ne kadar zamandır çalıştığı, sınıfındaki öğrenci sayısı ve günlük çalışma saati değişkenlerine göre incelenmektedir. Araştırma tarama modeline uygun olarak yapılmıştır. Araştırmaya İstanbul ilinin Sarıyer ilçesindeki devlete bağlı ve özel anaokullarında çalışan toplam 100 öğretmenin gönüllü olarak katılımı sağlanmıştır. Çalışma verilerinin elde edilmesi ve anaokulu öğretmenlerinin demografik özelliklerini belirlemek için kişisel bilgi formu sunulmuştur. Öz yeterlik inancını ölçmek amacıyla Tepe ve Demir tarafından 2012 yılında geliştirilen Okul Öncesi Öğretmenlerinin Öz yeterlik İnançları Ölçeği kullanılmıştır. İş doyumunu ölçmek amacıyla ise Spector tarafından 1985 yılında geliştirilen İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan araştırmada devlete bağlı anaokulunda çalışan öğretmenlerin özel anaokulunda çalışan öğretmenlere göre iş doyumu düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Öğretmenlerin çalıştığı anaokulunun devlete bağlı ya da özel olması, cinsiyet, yaş, günlük çalışma süresi değişkenlerine göre öz yeterlik inançlarında farklılıklar bulunmaktadır. Ayrıca özel anaokulunda çalışan öğretmenlerin öz yeterlik inancı ve iş doyumu düzeyleri arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuş, özel anaokulunda çalışan öğretmenlerin öz yeterlik inancı arttıkça öğretmenlerin iş doyumu düzeylerinin de arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been researched for the comparison between the self-efficacy and job satisfaction of the teachers working on state and private preschools. The study uses the factors of state institute vs. private institute, gender, age, duration of service, class size and daily working hours as to understand if there is a significant difference between the self-efficacy and job satisfaction of the teachers working on state and private preschools. The research has been done using the polling method on 100 volunteer preschool teachers working at the state or private preschools in Sariyer, Istanbul. To determine the demographical attributes of the teachers, they have been given personal information form. To evaluate the self-efficacy, the Self-Efficacy Scale for the Preschool Teachers designed by Tepe and Demir in 2012 is used. To evaluate the job satisfaction, the Job Satisfaction Scale designed by Spector in 1985 is used. As the study states, the teachers working at the state preschools has higher job satisfaction than their colleagues working at private preschools. Their self-efficacy differs by the factors of state institute vs. private institute, gender, age and daily working hours. In addition to these, a statistically positive correlation between the self-efficacy and job satisfaction levels of the teachers working at the private preschools has been observed. Hence the teachers working at the private preschools have higher job satisfaction as they have higher self-efficacy.