Lise öğrencilerinin boyun eğici davranışlarında depresyon ve dürtüsellik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of submissive behavior, depression and i̇mpulsivity of high school students
- Tez No: 438561
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma boyun eğici davranışlar , depresyon ve dürtüselliğin birbirleriyle ilişkili olduklarını ortaya koymak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra boyun eğici davranışlar, depresyon ve dürtüsellik bazı demografik değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmaya Van ilinde yaşayan, gönüllülük esasına göre seçkisiz olarak seçilen 89'u kız, 79'u erkek olmak üzere toplam 167 anadolu ve fen lisesi öğrencisine anket uygulaması yapılmıştır.Araştırmada veri toplamak amacıyla“Boyun Eğici Davranışlar Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Barrat Dürtüsellik Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılıp dağılmadığını ”Normallik testi“ ile gerçekleştirilmiş olup, verilerin normal dağıldığı görülmüştür. Araştırmada veriler normal dağılım sergilediği için Parametric testler kullanılmıştır. Örneklemi oluşturan kişilerin tanıcıtı özelliklerinin belirlenmesi için ”Frekans“ analizi yapılmıştır. Boyun eğici davranışlar , dürtüsellik ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkiyi tespit etmek için ”Spearman kolerasyon analizi" uygulanmıştır. Yapılan değerlendirmeler ve analizler sonucunda depresif bireylerin daha boyun eğici ve dürtüsel oldukları, boyun eğici olan bireylerin ise daha dürtüsel oldukları görülmüştür. Buna ek olarak depresyonun dürtüselliğin ve boyun eğici davranışların bazı değişkenler ile anlamlı oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This is search is done to prove the connection among impulsivity, depression and submissive behavior. Additionally, impulsivity, depression and submissive behavior is examined in terms of demographic variables. For this is search, 89 female, 79 male 167 students in total who live in Van and attenda natolian and science high school, participated in a survey based on voluntariness. In research, to collect data , beck depression scale, barrat impulsivity scale and personal in formation form has been used. For the analysis of data SPSS20.0 packaged software has been carried out. test of normality has shown us that data is a normal distribution. As it is a normal distribution, in reseach parametric test shave been carried out. Frequen cy analysis has been done in order to identify personality traits of peopl who joined the sampling. Pearson test has been carried out to ascertain prove the connection among impulsivity, depression and submissive behavior. Following the searches , it is understood that depressiv people are moreo bedient and impulsive ; submissive people are more impulsive. İn addition to these it is understood that impulsivity, depressio and submissive behavio rmake sense with certain variables.