Lise öğrencilerinin üstbilişlerinde boyun eğici davranışların ve akademik ertelemenin incelenmesi
Investigetion of metacognitive akademic procrastination and submissive behavior of high school students
  1. Tez No: 468458
  2. Yazar: ZEYNEP PELİN GÜLEP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma akademik erteleme, boyun eğici davranışlar ve üstbiliş kavramlarının birbirleriyle ilişkili olduklarını ortaya koymak amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra akademik erteleme, boyun eğici davranışlar ve üstbiliş bazı demografik değişkenler açısından da incelenmiştir. Araştırmaya Sinop ilinde yaşayan, gönüllülük esasına göre rastlantısal olarak seçilen 14-18 yaş arası kız ve erkek lise öğrencileri katılmıştır. Çalışmada veri toplamak amacıyla“Aitken Erteleme Eğilimi Ölçeği”,“Boyun Eğici Davranışlar Ölçeği”ve“Üstbiliş Ölçeği Çocuk ve Ergen Formu”uygulanmış“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodları (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Boyun eğici davranışlar, akademik erteleme, olumlu üsten endişeler, olumsuz üsten endişeler, batıl inançlar, bilişsel izleme ve üstbiliş ölçeklerinden elde edilen puanların normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılan tek örneklem Kolmogorov-Smirnov testi sonucunda ölçeklerin dağılımının normal dağılmadığı saptanmıştır. Yapılan değerlendirmeler ve analizler sonucunda üstbiliş faaliyetleri ve akademik erteleme davranışları arasında bir ilişki bulunamamıştır; ancak, üstbiliş faaliyetleri arttıkça boyun eğici davranışlar artar sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak akademik ertelemenin, boyun eğici davranışların ve üstbilişin bazı değişkenlerle anlamlı oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study has been realised that academic procrastination, submissive behavior and metacognitive comprehension related to each other. Besides academic procrastination has been researched that about submissive behavior and same demographic variables arguments. The research has been in Sinop, who lives there. The 14-18 age chosen a voluntary base according to the random survey of male students between the girls is carried out. In this research with the aim to collect data,“Aitken Procrastination Inventory”,“Submissive Acts Scale”and“Metacognition Questionnaire for Children and Adolescents”has been carried out and used“Personal İnformation Form”. The data obtained in research that SPSS 21.0 has been analysed to used that packege programme. In evalvation of date descriptive statistical methods (numbers, percentage, the average standard deviation) have been used. The scores obtained from the scales to determine the normal distribution of submisseve behavior, academic procrastination, positive up aniety, negative up anxiety, superstition cognitive follow up and metacognitive scales. The only sample is Kolmogorov - Smirnov test. The result of this test has determined that the distribition of scale normally. The evalvation and analysis of result that, there is no relation between metacognition and academic procrastination, but out standing business activities have reached, the conclusion increase submissive behavior increased. In adittion, we have found that academic procrastination, submissive behavior and metacognition with some significant variables.