Teknoloji tabanlı yenilikçi iş fikirlerinin geliştirilmesinde KOSGEB'in rolü, önemi ve nobıum
KOSGEB's role in developing technology based innovative business ideas and nobium
- Tez No: 438564
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK'ün“Endüstrileşmek en büyük milli davalarımız arasında yer almaktadır. Çalışması ve yaşaması için ekonomik elemanları memleketimizde mevcut olan büyük, küçük her çeşit sanayii kuracağız ve işleteceğiz. En başta vatan müdafaası olmak üzere, ürünlerimizi kıymetlendirmek ve en kısa yoldan, en ileri ve refahlı Türkiye idealine ulaşabilmek için bu bir zarurettir.”Sözlerini baz alarak büyümekte olan bir ekonomiye sahip ülkemizde, küçük ve orta büyüklükteki sanayi işletmelerini geliştirmek ve desteklemenin hayati önemi vardır. Dünyada ve Ülkemizde süratle gelişmekte olan Bilgi Teknolojileri rekabet ortamında nitelikli insan gücüne istihdam yaratmakta ancak KOBİ'ler yenilikçi iş fikirlerine yatırım bulmakta zorluk çekmektedirler. Teknoloji ve Bilişim sektöründe yaşanan büyüme KOBİ'ler için sermaye, yatırım, yazılım ve donanım maliyetleri, nitelikli insan gücü eğitimi ve temini, oldukça önemli bir pozisyonuna gelmiştir. Bu araştırmada KOSGEB'in özellikle Bilim ve Teknolojiye dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip KOBİ ve girişimcilerin geliştirilmesi, teknolojik fikirlere sahip tekno-girişimcilerin desteklenmesi, KOBİ'lerde Ar-Ge bilincinin yaygınlaştırılması ve Ar-Ge kapasitesinin artırılması, İnovatif faaliyetlerin desteklenmesi maksadıyla verdiği hizmet ve destekleri analiz edilmiştir
Özet (Çeviri)
With respect to Mustafa Kemal Atatürk, founder of the Turkish Republic,“To be industrialized is our main objective. For work and survive, we will establish all sorts of industries and we will also operate them. That is an absolute necessity to reach our prosperty and future Turkey ideal and to do that we have to increase the value of our products along with defending our homeland.”Based on these sayings, it is very crucial to improve and support small and medium size enterprises in this growing economy. Both globally and domestic, there is rapid improvement on“Information Technologies”and this gives a chance to qalified professionals accessions in the sector however small and medium size enterprises having difficult times to find investments for their innovative business ideas. The growth in the“Technology and Information”sector puts the capital, investment, hardware & software costs, qualified personnel education and recruitment in a very important position. In this survey; the following points associated with KOSGEB are analyzed, developing small and medium size enterprises who have innovative ideas and inventions based on science and technology. Supporting techno-entrepreneurs who have technologic ieas. Generalizing research and development ideas and increasing research and development capacity. The service and support of KOSGEB to assist the innovative operations.