Genelleştirilmiş topolojik uzaylar üzerinde kalıtsal sınıflar ve bazı genelleştirilmiş kapalı kümeler
Hereditary classes on generalized topological spaces and some generalized closed sets
- Tez No: 438647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR KESKİN KAYMAKCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmuştur. İlk bölüm giriş kısmından oluşmakta olup çalışmanın amacını, kapsamını ve ilgili literatürü içermektedir.İkinci bölümde; genelleştirilmiş açık kümeler ile oluşturulan genelleştirilmiş topolojik uzaylar ve kalıtsal sınıflar hakkında literatürde yer alan, çalışmamıza ışık tutacak temel tanım ve kavramlar verilmiş, bu kavramlar ile ilgili bazı önemli sonuçlar ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde; genelleştirilmiş topolojik uzaylar üzerinde kalıtsal sınıflar ile birlikte elde edilen yarı- H_s-açık kümeler ve H(θ)-açık kümeler tanımlanarak temel özellikleri incelenmiştir. Bu kümelerden faydalanarak çeşitli süreklilik türleri elde edilmiştir. Bu süreklilik çeşitlerinin bazı özellikleri araştırılmış ve sürekliliğin ayrışımı ile ilgili yeni sonuçlar elde edilmiştir. Dördüncü bölümde; elde edilen bazı sonuçlar ifade edilerek bu çalışmanın devamı ile ilgili olarak araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction which includes purpose of study, contents and literature review. In the second chapter of the thesis, we give basic definition and notation of generalized topological spaces which is defined via generalized sets. Also, we discuss some basic concepts related to the hereditary class and we give some important results about hereditary class. In the third chapter, we define semi-H_s-open set, H(θ)-open set which are defined on a generalized topological space with hereditary class. In addition, we examine some related results and some inclusion relation semi-H_s-open set, H(θ)-open set. By means of semi-H_s-open set and H(θ)-open set we introduce types of continuity. Also, we investigate some properties of continuity and give some important results about decomposition of continuity. In the final chapter, we present some results of this thesis and we suggest open problem to researchers.