Use of Monte Carlo techniques in external beam therapy of lung cancer
Monte Carlo tekniklerinin akciğer kanserinin eksternal demet radyoterapisinde kullanımı
- Tez No: 438703
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ASLAN, DOÇ. DR. BAHAR DİRİCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Klinik radyoterapide, doz hesaplama modellerinin uygulanması son birkaç on yılda artmaktadır. Radyoterapideki doz uygulamasının Monte Carlo (MC) simülasyonu en yüksek doz hesaplama doğruluğuna sahiptir. Akciğer kanserinin yoğunluk ayarlı radyasyon terapisine (YART) MC tekniklerinin uygulanması, bu tez çalışmasının ana amacıdır. Bu tezde, Elekta Synergy MLCi lineer hızlandırıcı sistemi EGSnrc/BEAMnrc Monte Carlo kod sistemi kullanılarak modellenmiştir. Model doğrulaması, su fantomunda alınmış iyon odası ölçümleri ile gerçekleştirilmiştir. Model doğrulamasının ardından doku inhomojenitesi içeren sanal katmanlı fantomlarda, iki farklı tedavi planlama sistemi (TPS) ve MC simülasyonlarından elde edilen doz dağılımları karşılaştırıldı. Son olarak akciğer kanserli hastaların YART'sinde doz dağılımları karşılaştırıldı. MC hesaplamaları ile iyon odası ölçümleri arasında iyi bir korelasyon gözlendi. Pencil-beam hesaplama algoritmalı TPS'ninde MC hesaplamaları ile karşılaştırıldığında büyük hesaplama hataları tespit edildi. Konik yığılımlı konvolüsyon/süperpozisyon algoritmalı TPS'nde ise her iki durumda da daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada ortaya çıkartılan MC modeli, radyoterapi plan doğrulamasında ve TPS'lerinin hata yaptığı küçük alan ve doku inhomojenitesi içeren durumlarda doz hesaplamasında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The dose calculation models implemented in clinical radiation therapy has increased gradually in the last few decades. Monte Carlo (MC) simulations of the radiotherapy dose delivery has the highest dose calculation accuracy. Implementation of MC techniques to the intensity modulated radiation therapy (IMRT) of lung cancer was the main purpose of this thesis. Elekta Synergy MLCi linear accelerator was modelled using EGSnrc/BEAMnrc Monte Carlo code system in the thesis. Model verification was performed with ionization chamber measurements in water phantom. After model verification, dose distributions obtained from two different treatment planning systems (TPSs) and MC simulation in virtual slab phantoms that include tissue inhomogeneity were compared. Finally, dose distributions were compared in a real patient situation of IMRT of lung cancer. A good agreement was observed between ionization chamber measurements and MC calculations. Huge calculation errors in both virtual phantom and real patient situations were observed with TPS with pencil-beam calculation algorithm in comparison with MC calculations. Better results were obtained with TPS with collapse cone convolution/superposition calculation algorithm in both cases. In conclusion, the MC model of the linac produced in this study can be used for both radiotherapy plan verification and dose calculation in the situations of small fields and tissue inhomogenities where TPSs fail.