Gezer krenlerin taşıyıcı elemanlarının dinamik analizi
Dynamic analysis of bridge cranes elements
  1. Tez No: 438803
  2. Yazar: AYKUT BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: PROF. MİNE DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu projenin amacı cam takviyeli plastik (CTP) profillerin gezer köprülü kren kirişi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması ve dizaynıdır. Kutu profilden oluşan baş kiriş ve farklı birleştirilmiş taşıyıcı ana kirişin farklı yüklerde ve hareket yükleri altında statik ve dinamik eğilme gerilmeleri bulunmuştur. Kullanılan katı model Solidworks 2013 programında tasarlanmıştır. Sonlu eleman modeli oluşturmak için katı model Ansys Workbench 16.1 programına aktarılmış, statik ve dinamik analizler de bu programda yapılmıştır. Baş kiriş malzemesi olarak ana kiriş malzemesi ile aynı olan EN13706'da EN23 olarak sınıflandırılmış E-camı fiber ve polyester reçinesinden imal edilen bir CTP malzeme seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigate the feasibility of glass fiber reinforced polymer (GFRP) beams as the main girder of double girder overhead crane. Beam head which formed box beam and different combined carrier main beam tested under crane motion loads to evaluate their dynamic and static flexural response. Being used solid model has been designed in Solidworks 2013. To create a finite element model, solid model was transferred to Ansys Workbench 16.1. And static and dynamic analyzes were also conducted in this program. Chief beam material which is the same as the main beams material has been selected GFRP profiles which are classified as E23 in accordance with EN13706 and made to polyester resin.