Vibro-acoustic analysis of uncertain composite structures using experimental techniques
Belirsiz kompozit yapıların deneysel yöntemlerle vibro-akustik analizi
  1. Tez No: 438804
  2. Yazar: ALTAY OZANKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SEÇGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Deneysel vibro-akustik analizler diğer tahminleme analiz yöntemlerine temel oluşturmaktadır. Ayrıca, karmaşık yapıların cevap tahminlerinde daha gerçekçi sonuçlar vermektedir. Bu analizler sayısal, yarı-analitik ve enerji tabanlı yöntemlerin doğrulama çalışmalarında da kullanılmaktadır. Bu tez, çeşitli deneysel tekniklerin uygulama usullerini göstermek amacıyla yazılmıştır. Tezde yapılan çalışmalar orta ve yüksek frekans bölgesinde etkili bir yöntem geliştirmeyi amaçlayan ulusal bir araştırma projesinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu tezde, basit sistemlerden oldukça karmaşık sistemlere doğru gelişen deney düzeneklerine uygulanan deneysel modal analiz, deneysel güç enjeksiyon yöntemi, akselerans, reseptans, mobilite ölçümlerinin uygulama esasları sunulmuştur. Bunun yanı sıra, deneysel belirsizlik analizleri yapılmış ve tez içerisinde detaylıca tartışılmıştır. Yapısal değişkenliklerin neden olduğu vibro-akustik belirsizlik deneysel Monte Carlo simülasyonu yöntemiyle tek plakadan, bir kabin sistemine doğru gittikçe karmaşıklaşan deney yapılarına uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vibro-acoustic experiments provide a basis for all predictive analysis methods and also provide more realistic predictions especially for very complex systems. They are also utilized for the verification purposes for numerical, semi-analytical and energy based methods. This thesis aims to give application procedures of various experimental techniques. The studies in the thesis are an important part of a national project aiming for developing an efficient mid and high frequency method. Here, comprehensive application procedures of experimental modal analysis, experimental power injection method (PIM), accelerance, receptance and mobility measurements for simple and more complex composite structures are presented. Beside this, experimental uncertainty analyses are performed and discussed in detail in the thesis. The effects of structural variations causing vibro-acoustic uncertainty are obtained via experimental Monte Carlo simulations from simple to very complex structures such as single plate to a cabinet.