Analysis of data from the medical device
Tıbbi cihazlardan alınan verilerin analizi
  1. Tez No: 438833
  2. Yazar: SEÇİL BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ALP KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Veri Madenciliği ve Yaşamsal Risk Belirleme tekniklerinin kullanılacağı Karar Destek Sistemi sayesinde önceden oluşabilecek durumların tespiti yapılıp ona göre tedavi şekli ve sürecinin değişiminde hekime yol gösterici bir sistem gerçekleştirilmiştir. Bu sayede hastanın hayati durumu konusunda olumlu yönde gelişmeler olması amaçlanmaktadır. Yoğun bakım ünitelerinde en çok karşılaşılan hastalık olan Sepsis ve ona bağlı olarak gelişen Akut Böbrek Yetmezliğidir. Erken tanı ve tedavi yapılmaması durumunda, başlangıçta organ yetmezliğine sebep olmaktadır ve ardından da ölümle sonuçlanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Sepsis hastalığı dünyada 30 milyon civarında insanı etkileyen ve 8 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açan bir hastalıktır. Dünyada Sepsisten her 3 saniyede 1 kişi ölüyor ve yakın zamanda yapılan çalışmalar yoğun bakım ünitelerinde Sepsis nedeni ile tedavi edilen hastaların üçte birinden fazlasının kaybedildiğini göstermektedir. Veri Madenciliği tekniklerinin kullanılacağı Karar Destek Sistemi ile bu hastalıkların tespiti yapılıp, tedavi şekli ve sürecinin değişiminde hekime yol gösterici bir sistem gerçekleştirilmiştir. Bu sayede hastanın hayati durumu konusunda olumlu yönde gelişmeler olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Vital Data Mining and Risk Identification of conditions that could be done to determine in advance through Decision Support System to use the technical form of therapy for him and in the process change practitioners guiding system are realized. In this way it is intended to be positive developments in the patient's vital status. In intensive care units, which is the most common disease of sepsis and acute renal failure, depending on growing her. Failure to early diagnosis and treatment, initially, and then leads to organ failure resulting in death. According to the research of sepsis disease that affects 30 million people worldwide and is a disease that caused the death of more than 8 million people. 1 person dies every 3 seconds from sepsis in the world and recent studies indicate that in the intensive care unit died of sepsis caused by more than one third of the patients treated. Data Mining Decision Support System is used for the technique which is made the detection of this disease, treatment methods and processes of a system change was carried out in guidance to physicians. In this way it is intended to be positive developments in the patient's vital status.