Karayolu viyadüklerindeki trafik kaynaklı titreşimlerin analizi
Analaysis of traffic-induced ground vibration in highway viaducts
- Tez No: 438834
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE TİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Birinci derece deprem bölgesi içinde yer alan İzmir ili, sismik risk araştırmaları açısından büyük önem taşımaktadır. İzmir Körfez'inin doğusunda olan, Bornova Ovası olarak adlandırılan bölgede bulunan jeolojik birimler sağlam kayalardan oluşmamaktadır. Dolayısıyla, olası bir depremde bölgedeki yapıların daha fazla zarar görmesi beklenebilir. Sadece depremler gibi doğal kaynaklı titreşimler değil, motorlu araç veya raylı sistem trafiği gibi yapay kaynaklı titreşimler de zaman içerisinde yapılara zarar verebilir. Bu çalışmada yapılar üzerinde oluşabilecek titreşim kaynaklı zararların belirlenebilmesi amacıyla mikrotremor ölçümleri alınarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, hem karayolu hem de hafif raylı sistem trafiğinin yoğun olduğu İzmir İli, Bornova İlçesinde bulunan Bornova viyadüğünün ayaklarında ölçümler alınmıştır. Veriler, trafiğin yoğun olduğu gündüz saatlerinde ve sakin olduğu gece saatlerinde iki kez kaydedilmiştir. Alınan ölçümler değerlendirilerek, trafik kaynaklı titreşimlerin hem frekans spektrumu hem de HVSR yöntemi ile gündüz ve gece ölçümleri arasındaki farklar incelenmiştir. Viyadükle aynı zemin özelliklerine sahip olan Ege Üniversitesi içinde çeşitli noktalarda alınan mikrotremor ölçümleri kullanılarak, zemin etkisi giderilmiş ve sadece yapının etkisi ortaya konmuştur. Ayrıca belirlenen baskın frekansların çevre binalar üzerindeki olası etkisi de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Seismic risk investigations have a great importance in city of Izmir, which is in the first degree earthquake hazard zone of Turkey. Geological structures are consisted of mostly weak formations in Bornova Graben, located in the east of the Gulf of Izmir. Therefore, it is expected that the structures can be damaged during a hazardous earthquake in the region. Vibrations are not only generated from natural sources such as earthquakes, but also produced by artificially induced oscillations such as motor vehicle or railway traffic, and this can also damage the structures in time. In this study, it is aimed to determine possible vibration based damages on the structures by evaluating microtremor measurements. The measurements were carried out on the columns of Bornova viaduct in Izmir which has a very high motorway and railway traffic density around. The data were recorded twice both in daytime and night in order to define any possible differences caused by traffic density. The measurements were evaluated by using both frequency spectrums and HVSR methods to determine the differences between traffic-induced vibrations at daytime and night. It was also aimed to eliminate the ground effect from the measurements to investigate simply the stuructural vibration by using microtremor measurements collected in Campus of Ege University representing same ground conditions with the ground of viaduct. Besides, possible effects of the observed dominant frequencies on the surrounding buildings were determined.