Gıda taşıma bantlarında kullanılan kumaşlar ve polimerik kaplamalar arasındaki yapışma özelliğine plazma işlemlerinin etkisi
Effects of plasma treatments on the adhesion between coating polymers and fabrics used for food conveyor belts
  1. Tez No: 438877
  2. Yazar: YILDIZ BERRAK SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENGİ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, polimerik kaplamalarda poliester-silikon kauçuk ve poliester-polivinil klorür arasındaki yapışma sorunlarının üstesinden gelmek üzere, kumaşların plazma işlemleriyle yapışma özelliklerinin geliştirilmesi ve böylece kumaş-kaplama polimeri arasındaki yapışmanın artırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında atmosferik plazmaya göre etkileri daha derine inebilen, daha homojen etkiler sağlayan düşük basınç plazma tekniği kullanılmıştır. Plazma işleminin güç, süre, plazma gazı gibi parametreleri değiştirilerek poliester kumaşlar ile polivinil klorür, silikon kauçuk kaplama polimerlerinin yapışma özellikleri incelenmiştir. Plazma işlemlerinin etkisini gözlemlemek amacıyla, hidrofillik ölçümü, X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS), taramalı elektron mikroskobisi (SEM) ve atomik kuvvet miskroskobisi (AFM) analizleri yapılarak yüzey karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Kumaşlara plazma işlemi yapıldıktan sonra kaplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Kaplanmış kumaşlara yapışma mukavemeti testi uygulanarak yapışma özelliklerindeki değişim incelenmiş ve her kumaş-polimer ikilisi için optimum işlem koşulları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the aim is to enhance the adhesion between fabric and coating polymers (polyester-silicone rubber and polyester-polyvinyl chloride) by improving adhesion properties by plasma processing. Thus, it will be possible to overcome the adhesion problems between polymeric coatings and textile surfaces. In order to solve the problem of adhesion, low-pressure plasma technology, which has more homogenous effects than atmospheric plasmas and which can penetrate deeper than atmospheric plasmas, was used. Different discharge powers, time and various gas conditions in plasma processes were applied to polyester fabrics. To observe the effect of plasma treatments on surfaces, hydrophilicity measurements, X-Ray Photoelectron Spectrometry (XPS), Scanning Electron Microscopy (SEM), Atomic Force Microscopy (AFM) analysis was performed. After that plasma treated fabrics were coated by polyvinyl chloride or silicone rubber. The alteration in adhesion properties was investigated as coated fabrics applied to adhesion strength test and optimum treatment conditions were determined for pair of each fabric-polymer.