Karpuz, kavun ve patates kabuklarından pektin ve diyet lif üretimi
Production of pectin and dietary fiber from watermelon, melon and potato peel
  1. Tez No: 438927
  2. Yazar: ŞEYMA AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışmasında artık olan kavun, karpuz ve patates kabukları kullanılarak fizyolojik ve teknolojik etkiye sahip diyet lif ve önemli bir katkı maddesi olan pektin üretimi amaçlanmıştır. Üretilen diyet liflerinin pH, nem, kül, su ve yağ bağlama, protein, yağ, toplam diyet lif, nişasta, su aktivitesi (aw), toplam antioksidan kapasitesi, partikül boyutu, toz akış özellikleri ve renk analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to produce dietary fiber having physiological and technological effect and pectin which is an important ingredient by using watermelon, melon and potato peel seen as stubble. Moisture, ash, pH, water and oil binding capacity, protein, fat, total dietary fiber content, starch, water activity (aw), total antioxidant capacity, particle size, powder flow properties color analysis of produced dietary fibers were analyzed.