Şebeke bağlantılı ınverterlerde super lift luo konverter uygulanması
Application of super lift luo converter for grid connected photovoltaic inverters
  1. Tez No: 438949
  2. Yazar: ERALP ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRHAN ERTAŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hızlanarak artan küresel enerji ihtiyacı ve çevre kirliliği, bilim adamlarının, endüstrinin ve hükümetlerin dikkatini yenilenebilir ve temiz enerj kaynaklarına yöneltmiştir. Popüler güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının devletler ve özel şirketler tarafından kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Bu yenilenebilir kaynakların kullanımının artışındaki en büyük engel yüksek üretim ve kurulum maliyetleridir. Bu maliyetlerin düşmesi üretim adetlerinin artması ve sistem verimliliklerinin arttırılarak kurulum maliyeti telafi sürelerinin kısaltılması ile sağlanabilir. Uyguladığımız tasarım, genellikle düşük güç ihtiyacını karşılamak ve yüksek verimlilik sağlamak için üretilen mikroinverter tipi, şebeke bağlantılı ve direkt olarak fotovoltaik panelden güç alan, fotovoltaik panel çıkışındaki gerilimi de kontrollü bir şekilde şebekeye göndermek için Super Lift Luo Konverter tipi bir DC-DC konverter kullanan bir sistemdir. Bu tezde inverter topolojileri, konverter topolojileri ayrı ayrı incelenip kullandığımız sistem simüle edilmiştir. Super Lift Luo Konverter kullanımı ile yeni bir yaklaşım amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The global rising power requirement and the pollution took the attention of scientists, industry and governments towards the new power resources which are clean and renewable. Popular renewable energy resources like wind and solar, are used gradiently increasing day by day. The major drawback of using those sources is the cost. Decreasing cost can be achieved by increasing the mass production amount and enhancing the efficiency of those systems. Efficiency improvement can be achieved by harvesting maximum power from the system with a minimal cost. Exponentially increasing energy demands caused by growing populations and industries leads to more electricity production and pollution caused by carbons of the non-renewable energy sources. In this study, a PV grid connected microinverter which is designed for low power and high efficiency applications is used. This microinverter uses a Super Lift Luo DC-DC Converter for DC voltage increment and power balancing. In this thesis inverter topologies and converter topologies are seperately inspected and our system is simulated. A new approach is aimed using the Super Lift Luo Converter.