Hile denetiminde proaktif yaklaşımlar
Proactive approaches to fraud audit
  1. Tez No: 438965
  2. Yazar: SELİN EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ALTUĞ BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hile, insanlık tarihi kadar eski bir geçmiş boyunca var olmuş ve günümüzde hâlâ işletmelerin kâr elde etme amacını tehlikeye atan bir sorun olarak var olmaya devam etmektedir. Bunun yanı sıra işletmelerin sürdürülebilirliklerini tehdit ediyor olması sebebiyle de önemini korumaktadır. Özellikle son yıllardaki muhasebe skandalları ile hilenin sadece işletmelere değil, yatırımcılara da önemli miktarlarda finansal kayıp yaşattığı görülmüştür. Bu sebeple hile riski politikaları işletmelerin kurumsal hedefleri içerisine yerleşmeye başlamıştır. Hile, doğası gereği gizlenme eğilimi taşıdığından, geleneksel denetim yaklaşımının uygulanarak hileyi gerçekleştikten sonra ortaya çıkartmaktan ziyade hilenin önlenmesi ve önüne geçilmesi üzerine yoğunlaşılması, işletmelerin karşı karşıya kalacakları maddi ve manevi kayıpları azaltacaktır. Bu çalışmada işletmelerin hile ile karşılaştıktan sonra değil, henüz ortada gerçekleşmiş bir hile yokken muhtemel tehditleri kavrayıp bu tehditleri ortadan kaldırmaya yönelik önlemleri proaktif yaklaşımlarla işletme genelinde uygulamaya koyabilmelerinin önemi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fraud has existed from the earliest times of humanity and its presence still continuous as an issue against corporations' purpose of earning profit. Furthermore, it remains its significance by being a threat to sustainability of corporations. Accounting scandals in the recent years particularly shows that fraud does not only cause financial losses to the corporations, but also investors. Therefore fraud risk policies begin to settle among corporate objectives. Since fraud has an inherent tendency to be concealed, rather than using traditional auditing approach to try to reveal the fraud after its occurrence, focusing on fraud prevention and fraud deterrence would reduce the financial and moral consequences that the corporations are exposed. In this study, it has been tried to explain the importance of understanding the possible fraud threats and implementing proactive approaches into corporate culture to eliminate these threats even before the occurrence of a possible fraud, instead of experiencing one.