İşletmelerde yönetim sürecinin iyileştirilmesinde iç denetimin rolü
The role of internal auditing in improving the management processing enterprises
- Tez No: 438966
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK ERDEM RENA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yönetim anlayışının belirlemiş olduğu stratejiler işletmelerin hayat döngüleri içerisinde uygulandığı sürece, işletme faaliyetlerinin devamlılığı ve kârlılığı sağlanmış olacaktır. Kurumsal yönetim işletmeyi faaliyetlerinde başarılı kılmak için belirleyip uygulamaya koyduğu stratejileri, değişkenleri, bazı analiz yöntemleri ile analiz ettikten sonra çıkan sonuçlara göre oluşturur. Bununla beraber iç denetim de yönetim anlayışına yardımcı olarak işletmelerin güçlü bir yapıya sahip olmalarını sağlar. İşletmelerde iç denetçinin bulunması, işletmelerin başta yatırımcılar olmak üzere iç ve dış paydaşların işletmeye karşı olan güvenlerinin oluşmasında büyük katkı sağlar. İç denetimin uygulanmasından sorumlu olan iç denetçinin faaliyetleri kurumsal yönetim anlayışıyla bağlantılı olarak kurumsal hesap verilebilirlikten sorumlu olmuş olur. Farklı bir ifadeyle işletmelerde bulunan iç denetçiler kurumsal yönetim anlayışının belirlemiş olduğu ilkelere göre var olması gereken kişilerdir ve bu kişiler kurumsal imajın oluşturulmasına direkt katkıda bulunurlar. İşletmeler stratejik yönetim ilkelerini faaliyetlerinin sevk ve idaresinde kullanırken, işletme ürünlerinin rekabet gücüne etki eden faktörlerin analizlerini yaparak, işletmelerin yönetim yapısına, sermayesine, insan gücü kapasitesine ve ekonomik değişimlerde gösterebilecekleri dirence dikkat etmelidirler.
Özet (Çeviri)
As long as the strategies determined by the management mindset are implemented within the life spans of businesses, the continuity and profitability of businesses will be ensured. Corporate Governance establishes the business according to the results of the analysis on the strategies and variables it determined and set into practice in order to make the business successful. Additionally, the internal audit also helps the management and leads the business to have a strong structure. Presence of an internal auditor in businesses contributes a lot to the establishment of the trust of their internal and external stakeholders, especially investors. Activities of the internal auditor, who is responsible for the implementation of the internal audit, become responsible for corporate accountability in parallel to the understanding of the corporate governance mindset. In other words, internal auditors are people who need to exist in businesses according to the principles determined by the corporate governance mindset and these people contribute directly to the establishment of the corporate image. Businesses, while using strategic management principles in the command and control of their operations, should analyze the factors that influence the competitive power of their products and look out for the business' management structure, capital, labor capacity and the resistance the business can show against economic changes.