Uluslararası ticaretin düzenlenmesi bağlamında Dünya Ticaret Örgütü kurallarının ve sözleşmelerinin incelenmesi ve Türkiye için değerlendirme
Rules of World Trade Organisation, examining its engagements and assessments for Turkey in contex of international trade regulations
  1. Tez No: 439023
  2. Yazar: ROVSHAN YOLCHUYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Küreselleşme ile başlayan yeni dünya düzeni sürecinin oluşmasında uluslararası kuruluşlar önemli rol oynamaktadırlar. Bu kuruluşlar içerisinde Dünya Ticaret Örgütü (DTO), ticari faaliyetlerin düzenlenmesi, hayata geçirilmesi ve dünya ticaretinin serbestleşmesi gibi bir çok maksatla yapılan uluslararası anlaşmaların hukuksal altyapısının oluşturulması gibi çok önemli görevler üstlenmiştir. Bu çalışmada, DTÖ'nün oluşumu, uluslararası sistemde yeri, DTÖ kapsamında gerçekleştirilen X. Nairobi Bakanlar Konferası ve sonuçları, DTÖ sürecinde farklı kategorilerinde olan ülkelerin ekonomilerindeki değişiklikler ve son olarak DTÖ kapsamında yapılan anlaşmaların Türkiye açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
International bodies acts an important part for forming the new world order which begins with globalisation. Among these bodies, world trade organisation (WTO) has taken on important tasks such as adopting and regulating commercial activities, liberalising trade in the world and setting up law substructures for international treaty. In this present study; formation of WTO, its place in the international system, Tenth WTO Ministerial Conference and its results and change in the economies of countries in different categories in the WTO process and finally the agreements under the WTO are evaluated in terms of Turkey.