Malzeme ihtiyaç planlaması ve bir sanayi işletmesinde uygulaması
- Tez No: 43903
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu araştırma çok aşamalı üretim sistemlerinde üretim çizelgelerini belirlemek için kullanılan bir malzeme yönetim tekniği olan Malzeme ihtiyaç Planlaması * nı (MRP) araştırmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla MRP sistemi tanıtılmış ve uygulanma aşamasında izlenecek yöntem ve gerekli şartlar açıklanmıştır» Ayrıca MRP yapılırken izlenecek yaklaşım çerçevesinde,, MRP girdileri, MRP çıktıları ve MRP sisteminde sipariş miktarını bulma teknikleri irdelenmiştir. MRP sistemi işletmelerin yapısına ve yönetim şekline göre değişiklikler arz etmektedir. Uygulama yapılan işletmede MRP sisteminin işleyişi incelenmiş ve bilgisayar programı. qeliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is prepared -for Material Requirements Planning Technique which is one of the Material Management Technique to find out Multi-Stage Production Process. For this aim MRP system is defined and the methods and necessary requirements in application steps are explained. Also, the approaches used in preparation of MRP order quantity techniques in the system are explained. MRP systems vary based on organizations structure and management philosophy. As a result of this application of MRP, the organization is provided with a computer package program to implement Material Requirements Planning.