Do politics and ideology make any difference: An analysis of Dikmen Valley project
Politika ve ideoloji fark yaratıyor mu: Dikmen Vadisi projesi üzerine bir inceleme
- Tez No: 439041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN BALABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kentsel dönüşüm, şehirlerin tarihsel süreç içerisinde karşılaştığı sorunlar ile mücadele etmek için uygulanan politikalar halkasının en güncel parçasıdır. Kentsel dönüşüm kavramının gelişimi; bir dizi sosyal, ekonomik ve siyasal değişim ile yakından ilişkilidir ve bu değişimler temelinde tarihsel dönemlere tekabül eden süreçlerde meydana gelmiştir. Kentsel dönüşümün tarihsel gelişim sürecinde ortaya çıkan farklı dönemler arasında kopmalar olduğu kadar devamlılıklar da söz konusudur. Kentsel dönüşüm projeleri, çok katmanlı yapıları dolayısıyla farklı aktörlerin beraber çalışmasını zorunlu kılan projelerdir. Bu bağlamda ortaklıklar temelinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projelerinde her ne kadar her aktörün kendi etki alanı olsa dahi devlet, bu aktörler arasında bir projeyi en çok etkileyen aktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Dikmen Vadisi Projesi Türkiye'nin büyük ölçekli ilk kentsel dönüşüm projelerinden bir tanesidir. Proje, tarihsel gelişimi sürecinde bir yerel yönetim değişikliğine tanık olmuş ve bu yönetsel ve ideolojik değişiklik projeyi önemli ölçüde etkilemiştir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı kentsel dönüşümün tarihsel gelişimini ve devlet politikalarının ve ideolojilerin kentsel dönüşüm vii projelerini nasıl etkilediğini Dikmen Vadisi örneği üzerinden incelemektir. Tez, Dikmen Vadisi Projesi'nin farklı tarihsel dönemleri arasında ortaya çıkan kopuklukları ve devamlılıkları ortaya çıkartmayı ve devlet politikalarındaki değişimlerin projeyi nasıl etkilediğini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban regeneration is the last part of a series of policies that are implemented to tackle the problems that cities face. The concept of urban regeneration has been evolved in relation to a series of social, economic and political change that mark different periods in historical context. There are both continuities and discontinuities between different periods of historical progress of urban regeneration. Urban regeneration projects are multi-faceted processes that require involvement of various actors in which the state holds the strongest position. Dikmen Valley Project is among the first examples of large-scale urban regeneration projects in Turkey. The Project has witnessed a local government change through its historical progress and gone through a significant change because of administrative and ideological shifts. In this context, the aim of this study is to scrutinize how urban regeneration projects are affected by ideological and political changes through the analysis of Dikmen Valley Project as case study. The thesis also aims to discover the continuities and discontinuities resulted from the ideological and political changes that happened during the implementation of the project.